Published On: Mon, Oct 8th, 2018

ABD’den en üst düzeyde Kaşıkçı açıklamaları

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, evlilik işlemleri için Suudi Arabistan Başkonsolosluğundaki randevusuna giden Suudi Arabistan ve ABD vatandaşı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın (Jamal Khashoggi) akibetiyle ilgili “endişeli” olduğunu bildirdi.

Başkan Trump, Kaşıkçı’nın binadan çıkmamasına ilişkin açıklamasında, “Bu konuda endişeliyim. Umarım mevzu bir an önce açıklığa kavuşur. Bazı oldukça kötü haberler var. Bu hoşuma gitmiyor. Şu anda bu konuda kimse bir şey bilmiyor.” ifadesini kullandı.

Pompeo’dan Suudi Arabistan’a kapsamlı ve şeffaf soruşturma çağrısı

ABD Dışişleri Bakanlığı ise günlük basın brifinginde kısaca “Konuyu yakından takip ediyoruz.” değerlendirmesinde bulunurken, Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, yayımladığı yazılı açıklamada, Washington’ın müttefiki olan Suudi Arabistan’a kapsamlı ve şeffaf bir soruşturma çağrısında bulundu.

Pompeo, “Suudi Arabistan hükümetini Kaşıkçı’nın kaybolması ile ilgili soruşturmayı desteklemeye ve soruşturmanın sonuçları konusunda şeffaf olmaya çağırıyoruz” dedi.

Açıklamasında, “Tanınan Suudi gazeteci ve Washington Post yazarı Cemal Kaşıkçı’nın güvenliği ve nerede olduğuyla ilgili çelişkili haberler görüyoruz” ifadesine yer veren Popmeo, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin diplomatik yollardan Riyad ile konuyu görüştükleri belirtti.

Başkan Yardımcısı Pence: Özgür dünya bir cevabı hakediyor

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de pazartesi günü paylaştığı tweeter mesajında, Suudi Arabistanlı gazeteci Cemal Kaşıkçıyla ilgili haberleri duymaktan derin üzüntü duyduğunu belirtti. Başkan Yardımcısı Pence mesajında,  “Küresel çapta gazetecilere karşı şiddet basın özgürlüğüne ve insan haklarına bir tehdittir. Özgür dünya cevapları hakediyor” ifadesini kullandı.

Ryan: Türk ve Suudi hükümetlerinden bilgi istiyorum

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan da Kaşıkçı’nın ortadan kaybolmasını “çok rahatsız edici” olarak nitelendirirek, ABD’nin duruma gerçekleri açığa çıkarmaya ihtiyacı olduğunu belirtti. Ryan, cevap için çaba sarfedeceğini belirten Ryan, Türk ve Suudi hükümetlerinden ne olduğuyla ilgili bilgi istediğini ifade etti.

BM: Kaşıkçının kaybolması son derece endişe verici

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>