Published On: Wed, Sep 26th, 2018

Trump BMGK’daki İran toplantısında Türkiye’ye teşekkür etti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde başkanlığını yaptığı İran ve nükleer silahlardan arınma konulu oturumda Türkiye’ye Suriye’nin İdlib’e yönelik saldırı konusunda yürüttüğü diplomasi için teşekkür ederken, Rusya ve İran’ı Suriye rejiminin katliamlarını gerçekleştirmesini mümkün kılmakla, Çin’i de ABD seçimlerine müdehalede bulunmakla suçladı.

Başkan Trump, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) İran ve Nükleer Silahsızlanma konulu toplantısına başkanlık etti.

Trump burada yaptığı konuşmasında, “İdlib’deki çözümden dolayı Türkiye’ye teşekkür ediyorum” ifadelerini kullanırken, İran, Rusya ve Suriye’yi hedef aldı.

Konuşmasında, “Suriye rejiminin kasaplığını Rusya ve İran’ın mümkün kıldığını” belirten Trump şunları söyledi:

ABD’nin İran’ın bu tür faaliyetlerine karşı her “zamankinden daha sert ek ambargolar” koyacağını bildirdi.

Trump konuşmasında şunları kaydetti:

“Bu ambargolara uymayan tüm bireyler ve tüzel kuruluşlar ağır sonuçlarla karşı karşıya kalacak. Tüm Güvenlik Konseyi üyelerinden İran rejiminin davranışlarını değiştirmesi ve asla nükleer bomba elde edememesi için ABD’yle birlikte çalışmasını istiyorum.”

Konuşmasında, Kuzey Kore lideri Kim Jung-un’un ülkesinin refahını artırma isteğinde olduğunu belirten Trump, perde arkasında birçok gelişme yaşandığını ve yakında iyi haberler geleceğini söyledi.

Trump ayrıca, “BMGK üyelerine, İran rejiminin hiçbir zaman bir nükleer bomba arayışında olmaması ve davranışını değiştirmesini sağlamak için ABD ile ile çalışmaları çağrısında bulunuyorum” dedi.

Çin’e ABD seçimlerine karışma suçlaması

Trump ABD’deki ara seçimlerinde Çin’in Cumhuriyetçi Parti aleyhine çalıştığını ileri sürerken, kendisinin Çin’e karşı “ticaret anlaşması” konusunda mücadele eden tek Başkan olması nedeniyle seçimleri kaybetmesini istediğini iddia etti.

Trump şöyle devam etti:

“Maalesef, Çin’in Kasım’daki seçimlerde yönetimim aleyhine çalıştığını tespit ettik” ifadesini kullandı. Benim veya bizim kazanmamı istemiyorlar, çünkü şu ana dek Çin’e ticaret konusunda meydan okuyan ilk başkan benim”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>