Published On: Tue, Sep 25th, 2018

BM Kütüphanesi’nde Aytmatov Sergisi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler (BM) Kütüphanesi’nde Kırgızistan, Türkiye ve Rusya’nın ev sahipliğinde, eserleri 170’den fazla dile çevrilen ”Cengiz Aytmatov” adlı sergi açıldı.

Sergide, Aytmatov’un Rusça ve Türkçe başta olmak üzere diğer dillerdeki kitplarıyla birlikte, ”Kırmızı Eşarp” adlı romanından sinemaya uyarlanan “Selvi Boylum Al Yazmalım” filminin afişleri ve Cengiz Aytmatov’un 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile çekilen bir fotoğrafı da yer aldı.

Türkiye ve Rusya’nın desteğiyle gerçekleştirilen sergiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı temsilen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı.

İbrahim Kalın burada yaptığı konuşmada, Aytmatov’un Türk kültürü, edebiyatı ve tarihinde çok önemli bir yere sahip olduğunu söyledi.

Aytmatov’un eserlerinin Orta Asya geleneklerini temsil ettiğini ve Kırgızistan dışında daha geniş coğrafyalarda paylaşıldığını belirten Aytmatov’un sadece ünlü bir yazar değil aynı zamanda çok başarılı bir diplomat olduğunu ifade etti.

Kalın, daha sonra Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov ile sergiyi gezdi.

Serginin açılışına Kazakistan Dışişleri Bakanı Kairat Abdrakhmanov ile birlikte bir çok ülkenin BM Daimi Temsiclisi katıldı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>