Published On: Tue, Sep 25th, 2018

Trump’tan BM’de ABD’nin “ulusal egemenliği”ni savunma vurgusu

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Genel Kurul üst düzey toplantıları çerçevesinde dünya liderlerine hitabında ABD’nin ulusal egemenliğine vurgu yaptı.

Devlet ve hükümet başkanları ile onların temsilcilerinin BM Genel Kurulunda her yıl eylül ayının ikinci haftasından sonra gerçekleştirilen BM Genel Kuruluna hitabları başladı.

BM Sekreteri Antonio Guterres’in açılış konuşmasının ardından BM 73. Genel Kurulu’na ilk hitap eden isim Brezilya Devlet Başkanı Michel Temer olurken, ikinci konuşmayı olan ABD Trump’ın salona ulaşması gecikince, konuşma sırası Ekvador Devlet Başkanı Lenin Moreno’ya geçti.

Trump,  “ülkemizin tarihinde neredeyse her yönetimden daha fazlasını gerçekleştirdi” sözleriyle yönetimini övdüğü sırada salonda gülüşe neden olurken, hafif bir gülümsemeyle, “Bu tepkiyi beklemiyordum, ama bu iyi” dedi.

Trump konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin ekonomisi gelişiyor. Güvenliğimizi gittikçe arttırdık. Askeri gücümüzü en güçlü hale getirdik. Benim göreve başlamadan, iki yıldan daha az bir süre öncesiyle kıyaslandığında ABD daha güçlü, daha güvenli, daha zengin bir ülkedir. Biz bunları sadece ABD halkı için değil dünya için yapıyoruz. Ulusların komşularının haklarını koruduğu ortamlarda, güvenlik, barış ve özgürlük yükselişte olur.”

Hitabında Tahran yönetimine yönelik şuçlamalarda bulunan Trump şunları kaydetti:

“İran’ın liderleri, kaos, ölüm ve yıkım tohumları ekti. Komşularına veya sınırlara ya da ulusların egemenlik haklarına saygı duymuyorlar. Bunun yerine İranlı liderler ülkenin kaynaklarını kendilerini zenginleştirmek, Ortadoğu ve ötesinde kaos yaymak için kullanıyorlar”

Genel Kurula hitabında, Ortadoğu’daki politikasının “tarihi değişim” getirdiğini ileri süren Trump, büyük bir insani krizin yaşandığı Yemen’de operasyon yürüten Suudi Arabistan’ı “Yemen’deki sivil savaşı sona erdirme çabası” gerekçesiyle tebrik ettiği dikkat çekti.

Trump’ın konuşmasına öne çıkan konulardan biri de gümrük birliğini savunması olurken, ABD’nin egemenliğine vurgu yaptı.

Hitabında “Küresellik ideolojisini reddediyoruz” diyen Trump, “Amerika’nın egemenliğini seçilmemiş bir küresel bürokrasiye asla teslim etmeyeceğiz.” ifadesini kullandı.

İran dışında Venazuela’ya da yüklenen Trump dünyanın en zengin ülkelerinden biri iken en fakir ülkeleri haline geldiğine değinerek sosyalizmi eleştirdi. Trump, Konuşmasını “Tanrı Dünya uluslarını korusun” sözüyle bitirdi.

Ruhani’nin Trump’a cevabı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, Başkan Trump’ın genel kurul konuşmasına yanıt verirken, tehditlerin ve “adaletsiz ambargoların” sona ermesiyle diyaloğun başlaması gerektiğini ifade etti. Ruhani, hiçbir ülkenin güç kullanarak müzakere masasına oturtulamayacağını söyledi.

Guterres’in uyarısı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de açılış konuşmasında yaptığı konuşmada, dünya liderlerine, kurallara dayalı bir düzene karşı yenilenmiş bir bağlılık çağrısında bulundu.

Bir gün önce dağıtılan metni okuyan Guterres de giderek artan kaotik düzene ve kötümserlik siyasetine karşı liderlerini uyaran bir konuşma yaptı. Guterres, çok taraflılığın, en çok ihtiyaç duyulan dönemde, ateş altında olduğunu kaydetti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>