Published On: Mon, Sep 24th, 2018

Trump BM’de uyuşturucuyla küresel savaş ilan etti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) –  ABD Başkanı Donald Trump, Birleşmiş Milletler’deki (BM) ilk gününde “Dünya Uyuşturucu Sorunu Üzerine Küresel Eylem Çağrısı” adlı toplantıya ev sahipliği yaparak uyuşturucuyla küresel savaş ilan etti.

Başkan Trump, BM 73. Genel Kurul üst düzey toplantıları nedeniyle geldiği BM’de “Dünya Uyuşturucu Sorununa Küresel Eylem Çağrısı” adlı toplantıya ev sahipliği yaparak uyuşturucuya karşı uluslararası mücadele başlattı.

Trump’ın uyuşturucuyla mücadelede küresel koalisyonuna, şu ana kadar 124 ülke imza koyarak desteğini açıkladı.

“Dünya Uyuşturucu Problemi Küresel Eylem Çağrısı”nın metninde şu ifadeler yer alıyor:

“Belgede imzası bulunan BM üyesi devletler olarak, dünya uyuşturucu sorununu etkili şekilde ele alma taahhüdüyle birlikte 1961 Uyuşturucu Maddelere Dair Tek Sözleşmesi, 1971 Psikotrop Maddeler Sözleşmesi, 1981 Uyuşturucu ve Psikotrop Maddeler Kaçakçılığına Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi ve Örgütlü Suçlara Karşı BM Sözleşmesi’ne bağlılığımızı yeniden teyit ediyoruz. Ayrıca dünya uyuşturucu sorununu etkin şekilde ele alma ortak taahhüdümüzü ve 2016’da yapılan BM Genel Kurulu’nun ‘Dünya Uyuşturucu Problemi ile Mücadele Özel Oturumu’ sonuçlarını kabul ettiğimizi bir kez daha vurguluyoruz.

BM Uyuşturucu ve Suç ile Mücadele Dairesi (UNODC) çalışmalarına olan bağlılığımızı teyit ediyor, BM’nin çabalarının desteklenmesi ve uyuşturucuyla mücadele konularında birincil sorumluluğumuzu üstleniyoruz. Ayrıca, BM’nin UNODC ve Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) yüklediği misyonun da farkında olduğumuzu vurguluyoruz.”

İmzalanan metinde ayrıca, ülkeler dört yönlü stratejiye dayalı ulusal eylem planlarını geliştirmeyi şu ifadelerle taahhüt ettiler:

“1- Eğitim ve farkındalık yoluyla yasadışı uyuşturucuya olan talebi azaltma ve kullanımını önleme,
2- Hayatların kurtarılması ve iyileşmelerinin sağlanması için tedavi çalışmalarının artırılması,
3- Yargı, kolluk kuvvetleri ve sağlık sektörleri arasında uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi ve
4-Uyuşturucu üretimini durdurarak yasadışı uyuşturucu arzını ve sınır ötesi akışın önünün kesilmesini, UNODC ve imza sahibi ülkelerinin tümünü, 2019 Mart ayında yapılması planlanan BM Narkotik Uyuşturucu Komisyonu’nun 62. Oturumu’nda ilerlemelerin kaydedilmesi ve alınan derslerle uygulamaların iyileştirilmesi için güncellemeler yapılmasına teşvik ediyoruz.”

Nixon da uyuştucuya savaş açmıştı

Sigara ile içki de içmeyen Başkan Trump’ın bu girişimi, skandallar yüzünden görevinden ayrılmak zorunda kalan Cumhuriyetçi Partili eski Başkan Richard Nixon’un “Uyuşturucuyla Savaş” (War on Drug) inisiyatifi hatırlattı.

Bu arada, Başkan Nixon’un başlattığı bu küresel inisiyatif çerçevesinde, Türkiye’de üzerinde esrar yakalanan bir Amerikalı mahkum olurken, onun hayat hikayesini çarpıtarak anlatan Gece Yarısı Ekspresi filmi, Türkiye’nin dünyadaki imajına büyük zarar vermişti.

İran konulu toplantıya başkanlık edecek

Başkan Trump, salı günü BM Genel Kurulu çalışmaları üst düzey toplantılarının ilk gününde ikinci konuşmacı olarak salona hitap ederken, çarşamba günü de BM Güvenlik Konseyi’ndeki İran konulu oturuma başkanlık edecek. Toplantının Suriye ve İngiltere’deki kimyasal silah saldırıları da dahil olmak üzere nükleer silahların yayılmasını önleme konusunu da içeren geniş çaplı tartışmalara sahne olması bekleniyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>