Erdoğan New York’taki temaslarına başladı

NEW YORK – Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurul görüşmeleri için New York’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan Yönlendirme Komitesi (TASC) tarafından düzenlenen ABD’deki Türk ve Müslüman toplumuyla buluşma etkinliğinde yoğun ilgisiyle karşılaştı.

TASC’ın düzenlediği etkinlikte katılımcılara hitabından önce ve sonrasında salonu dolduran bine yakın kişi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yoğun ilgi gösterdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı TASC önderliğinde düzenlenen buluşma programın düzenlendiği salonda büyük bir coşkuyla karşıladı.

Toplantıda, ABD Müslüman Organizasyonları Konseyi (USCMO) Genel Sekreteri Usame Cemal ve New York Meclis-i Şura Başkanı Abdel Hafid de Erdoğan’ın konuşmasından önce salona hitap etti.

Toplantıda bir konuşma yapan TASC Eşbaşkanı Halil Mutlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben, “Ezberleri bozan, adalet ve insanlık onuruna sahip çıkan dik duruşunuz ve hakikat anlayışınızla Müslümanlar başta olmak üzere dünyanın heryerinde 100 milyonların gönlünde taht kurdunuz.” dedi.

Toplantıda Türk-Amerikan toplumuna önemli mesajlar veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-Amerikan toplumuna ve Türkiye’yi destekleyenlere teşekkür etti.

Erdoğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“İmkanlarımızın kısıtlı olduğu dönemde buradaki insanlarımız her türlü çabayı göstererek Türkiye’nin ve Türkiye’nin savunduğu ilkelerin Amerikan kamuoyu tarafından duyulmasını sağladılar. Özellikle 1915 olaylarına dair Ermeni yalanlarının yayılmasını engellemek için gerçekten takdire şayan çabalar harcadılar. Ben, sizlerin aracılığıyla Türkiye’nin gönüllü elçileri olan tüm vatandaşlarıma buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Aynı şekilde Türk vatandaşı olmasa da ülkemize ve milletimize muhabbet duyduğu için Türkiye’nin hakkını, hukukunu savunan dostlarımıza, kardeşlerimize en kalbi şükranlarımı sunuyorum. İnşallah önümüzdeki dönemde de omuz omuza vererek birlikte benzer çalışmalara imza atacağımıza inanıyorum.”

Konuşmasında Müslümanların Kuran-ı Kerim’in emirine uymadığını belirten Erdoğan şunları kaydetti:

“Son yıllarda yaşadığımız hadiselerin hepimiz için ibret kaynağı, uyanış vesilesi olması gerektiğine inanıyorum. Müslümanların dünya gündemini işgal eden meselelerde etkilerinin sınırlı olmasının temel sebebi… Az önce Kur’an-ı Kerim’den ayetler okundu, mealleri verildi. Ne yazık ki Kuran-ı Kerim’in emrine Müslümanlar uymuyor. İşte böyle olduğu için İslam alemi zayıf düştü. Uymadığı için bu parçalanmışlık bizi mahvediyor. Rabb’imiz, ‘Hepiniz toptan Allah’ın ipine sarılınız, Allah’ın Kur’an’ına sarılınız, dağılmayınız, tefrikaya düşmeyiniz’ buyuruyor. Devamında, ‘Düşerseniz gücünüz gider, zayıf düşersiniz'” dedi.

Görüşme için California’dan gelen Filistinli Ebubekir Serag da, Erdoğan’ın yanına gidip, sarılarak kendisiyle bir süre görüşürken, “Çok mutluyum, bu benim için bir rüyadan daha fazla bir şey. Bunun gerçek olduğuna bile inanamıyorum.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından, Malkolm X’in kızları Qabilah ve İlyasah’ı kabul etti.

Türkiye’den, bu yıl da en üst düzey katılım 

New York’a gelişinde, JFK Havalimanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu ve eşi Büyükelçi Ayşe Sinirlioğlu, Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Serdar Kılıç ve Sinem Kılıç, New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ve eşi Başak Yalçın ile diğer yetkililer karşılanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın ABD ziyaretine eşlik edenler ise şu isimlerden oluşuyor: Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun. Heyette Dışişleri Bakanlığı’dan üst düzey diplomatlar da yer alıyor.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.