Published On: Tue, Sep 4th, 2018

Haley: Suriye’de kimyasal silah kullanılırsa ABD cevap verecek

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya’nın Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’e hava operasyonu düzenlemesinin ardından yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) cuma günü bu konuda bir toplantı düzenleyeceğini ve kimyasal silah kullanılması durumunda ABD’nin cevap buna vereceğini bildirdi. Büyükelçi Haley ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın BMGK’nın İran konulu toplantısına başkanlık edeceğini duyurdu.

BM 73. Genel Kurulu Görüşmeleri Genel Kurulu genel görüşmelerin yapıldığı ve dünya liderlerinin görüşmelere katıldığı eylül ayının BMGK dönem başkanlığını devralan ABD’nin BM Temsilcisi Haley BM’de düzenlediği basın toplantısında konseyin eylül programıyla ilgili bilgi verdi.

Büyükelçi Haley toplantıda yaptığı açıklamada, İdlib’deki son gelişmeleri ele almak üzere Konsey üyelerinin 6 Eylül Cuma günü toplanacağını duyurdu.

İdlib’de olanları yakından inceleyeceklerini belirten Haley, konsey üyelerinin 20 Eylül de yapacağı oturumda da bu konuyu ele alacağını bildirdi.

Açıklamasında, “Gördüğünüz şey, Başkan (Trump), İran, Rusya ve Esad’a oraya gitmeyin diyor. İdlip halkına kimyasal bir saldırı yapılmasına izin vermeyin” ifadelerini kullanan Büyükelçi Haley, “Kimyasal silahlar kullanılınırsa, ABD cevap verecektir.” diye konuştu.

Trump İran konulu BMGK toplantısına başkanlık edecek

Nikki Haley toplantıda ayrıca, ABD Başkanı Donald Trump’ın, dünya liderlerinin katılımı ile 25 Eylül’de düzenlenecek olan BM Güvenlik Konseyi’nin oturumuna başkanlık edebileceğini duyurdu.

Toplantıya İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin de katılabileceği belirtilirken, toplantının İran’ı konu alması nedeniyle İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin toplantıya katılıp konuşma hakkına sahip olduğu biliniyor.

Trump’ın İran kararlılığı

Haley toplantıdaki konuşmasında, Suriye ve Yemen’de yaşanan olaylardan ötürü bir kez daha İran’ı sorumlu tutan tutarken  “Başkan (Donald) Trump, İran’ın uluslararası düzene ters düştüğünden emin olmak zorunda olduğumuz konusunda çok kararlı.” dedi.

Haley İran ile ilgili açıklamasında şunları kaydetti:

“Eğer İran’ın terörizmi desteklediğine, yaptıkları balistik füze testlerine ve Yemen’deki Husilerde gördüğümüz silahları satmalarına bakmaya devam ederseniz, bunların hepsi güvenlik konseyi kararlarının ihlalidir. Bunların hepsi bölgeyi tehdit ediyor ve bunların hepsi, uluslararası toplumun konuşması gereken şeyler”

Büyükelçi Haley, ABD’nin İran’da rejim deişimi isteyip istemediğiyle ilgili bir soruya verdiği cevapta ise, ABD’nin amacının İran halkını desteklemek olduğunu belirtirken, “İran halkıyla birlikte duracağız. Kendilerini hükümette duyurma hakları var ve bunu değiştirmek için her türlü hakkı var” ifadelerini kullandı.

UNRWA cevabı

Basın toplantısında yaptığı açıklamada, ABD’nin BM Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Kuruluşu’na (UNRWA) yönelik yardımını kestiğine ilişkin bir soruya verdiği cevapta, “Filistinlilere yardımı kesmiyoruz, UNRWA’ya yardımı kesiyoruz.” dedi. ABD, Filistinlilere başta eğitim, gıda ve ilaç yardımı sağlayan UNRWA’ya yaptığı 370 milyon dolarlık yardımı kesme kararı aldığını açıklamıştı.

Kushner’in Ortadoğu barış planına övgü

Büyükelçi Haley ayrıca Trump’ın damadı ve danışmanı Jared Kushner’in, Beyaz Saray Uluslararı Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ile ortaklaşa hazırladığı Ortadoğu Barış Planı için “her şeyin her yönünü hesaba katıyor” ifadesini kullanarak planı ve Kushner’in çabalarından övgüyle söz etti.

Hint asıllı ‘Güney’li büyükelçi

ABD’nin en gözde ve üst düzey diplomatik makamlarından birinde bulunan Hint asıllı Büyükelçi Haley’in toplantıda, daha önce valilik yaptığı Güney Carolina’nın dahil olduğu bölge (Güney) kültürü vurgusu yaptığı ve önceye göre daha fazla gülümsediği görüldü.

Toplantı öncesinde ABD’nin eyül ayı dönem başkanlığı vesilesiyle BMGK üyelerine verilen kahvaltıda da Güney yemeklerini ikram eden Haley’in, Güney kültürünün sembolü kabul edilen “gülümseme” ile yola çıktığını, zor şartlar altında dahi “gülümsemeye devam edeceğini” belirtmesi ve toplantının sonunda Güney Carolina’dan toplantı için gelen gazeteciye söz verip onu salona tanıtması dikkat çekti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>