Published On: Sat, Aug 18th, 2018

Eski BM Genel Sekreteri Nobel Barış Ödüllü Annan vefat etti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) eski Genel Sekreteri Nobel Barış Ödülü sahibi Kofi Annan 80 yaşında hayata veda etti.

1997 ile 2006 yılları arasında iki dönem BM Genel Sekreteri olarak görev yapan Ganalı diplomat Annan’ın İsviçre’nin Bern kentinde hastanede hayatını kaybettiği bildirildi.

13 Aralık 1996’da Mısırlı diplomat Boutros Boutros-Ghali’den sonra BM’in yedinci Genel Sekreteri olarak seçilen Annan evli ve iki çocuk babasıydı.

Annan’ın vefatıyla ilgili yazılı açıklama yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Kofi Annan, iyilik için yol gösterici bir güçtü. Vefatını derin üzüntüyle öğrendiğim. Birçok yönden Kofi Annan Birleşmiş Milletler idi.”  ifadelerini kullandı.

Açıklamasında Annan’ın BM’yi eşi benzeri olmayan haysiyet ve kararlılıkla yeni bin yıla taşıdığını belirten Guterres şunları kaydetti:

“Pek çokları gibi, Kofi Annan’ı iyi bir arkadaş ve akıl hocası olarak gördüm. Liderliği altında, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği olarak hizmet etmek için bana güvenerek seçmesinden derin onur duydum.”

Guterres Annan için ayrıca “Çalkantılı ve zor zamanlarında, BM Şartı’nın değerlerine hayat vermek için çalışmayı hiç bırakmadı. Onun mirası hepimiz için gerçek bir ilham kaynağı olmaya devam edecektir.” ifadelerini kullandı.

Annan, 8 Nisan 1938’de Gana’nın Kumasi şehrinde  Henry Reginald ve Victoria Annan’ın çocukları olarak kardeşi Efua Atta ile beraber ikiz olarak dünyaya geldi.

Babası Lever Brothers’da dış ticaret bölümünde çalışan Annan Gana’ya göre zengin bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmişti. Üniversite eğitimini Gana, ABD, ve İsviçre’de yaptıktan sonra BM’de çalışmaya başladı. İş hayatı boyunca, BM’nin değişik birimlerinde çalışan Annan, BM Genel Sekreteri seçilmeden önce, Genel Sekreter Müsteşarlığı görevinde bulunmuştu.

13 Aralık 1996’da Boutros Boutros-Ghali’den sonra BM’in yedinci Genel Sekreteri olarak seçildi. 2001 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. 10 yıllık bir hizmetten sonra Annan 1 Ocak 2007’de görevini Güney Koreli Ban Ki-moon’a devretti. İsveçli Nane Maria Annan ile evli olan Annan’ın bir önceki evliliğinden üç çocuğu bulunuyordu.

Annan, 2001’de “Birleşmiş Milletler’i canlandırmak” gerekçesiyle Nobel Barış Ödülü’nün sahibi oldu.

Kıbrıs sorununu çözmek için Annan Planı’nı gündeme getiren Annan, Kıbrıs planıyla başarıya ulaşamamıştı. Annan planı KKTC tarafından %64.91 oranında onaylanmasına rağmen Rum Kesimi’nden yüzde 75 oranında red oy almıştı. Dolayısıyla bu plan hayata geçirilememişti.

Açlıkla ve yoksullukla mücadele den geri kalmış dünyanın kalkınması ve refahına yönelik Binyıllık Kalkınma Hedefleri de Annan döneminde belirlenirken, Annan İspanya ve Türkiye’nin eş başkanlığında başlatılan Medeniyetler İttifakı’na da ev sahipliği yaptı.

BM barış operasyonlarının başında olan Annan, 1990’larda Rwanda’daki soykırımı engellemekte başarılı olamadığı için tepki çekmişti.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>