Published On: Wed, Aug 8th, 2018

Guterres, Bachelet’i BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliğine aday gösterdi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, iki dönem Şili Devlet Başkanlığı görevinde bulunan Michelle Bachelet’i BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği görevine aday gösterdi.

Turkish Journal’ın edindiği bilgiye göre Guterres, görev süresini bu ay sonunda tamamlayacak olan BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri  Zeyd Raad El Hüseyin’in yerine kimi aday göstereceği konusunda bir karara vardı.

Guterres, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd’in yerine 2006-2010 ile 2014-2018 yılları arasında iki dönem Şili Devlet Başkanı olarak görev yapan ve BM’de 2010 yılında cinsiyet eşitliği ve kadının statüsünün güçlendirilmesi faaliyetlerinde bulunan BM Kadın Örgütü’nün (UN Women) ilk İcra Direktörlüğü görevini yürüten Bachelet’i aday gösterdi.

193 üyeli BM Genel Kurulu bölgesel gruplarıyla yaptığı istişarelerin ardından bir karara varan Guterres, Bachelet’i BM İnsan Hakları Başkomiserliği görevine atama niyetinde olduğunu Genel Kurul’a bildirdi.

Şili’de diktatör general Augusto Pinochet yönetiminde, annesiyle birlikte işkence gören ve babası da tutuklu iken hayatını kaybeden Bachelet’in, BM’nin en önemli bağlı birimlerinden BM İnsan Hakları Başkomiserliğine atanabilmesi için BM Genel Kurulu’nun onayı gerekiyor.

Zeyd’in eleştirileri

Aralarında Türkiye’nin de olduğu bir çok ülke hükümetlerine ve devlet başkanlarına yönelik sert eleştirilerde bulunan eski BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd, yazılı ve sözlü açıklamalarında, ABD Bakanı Donald Trump, Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban için sert ifadeler kullanmıştı.

Aynı zamanda Ürdün Prensi olan Zeyd, geçen hafta BM’de yaptığı açıklamada, yerine gelecek kişiye “açık sözlü” ve “cesur” olması tavsiyesinde bulunmuştu.

BM’de önceki dönemlerde görev yapan İnsan Hakları Yüksek Komiserlerinden, İsrail’i insan hakları ihlalleri konusunda sert eleştirlerde bulunan Yahudi kökenli Amerikalı Prof. Dr. Richard Falk ile İralandalı Mary Robinson, bu görevde efsaneleşen isimler arasında yer alıyor.

“Güçlü seçim”

Bu arada, kararla ilgili twitter üzerinden açıklamada bulunan ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Samantha Power, kararı “güçlü seçim” olarak yorumladı.

Power açıklamasında, Bachelet’in insan haklarına ömür boyu bağlılığı olduğunu belirtirken, “Babası Pinochet altında işkence gördü ve gözaltında öldü. O ve annesi de tutuklandı ve dövüldü. O bir savaşçı.” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>