Published On: Tue, Jul 31st, 2018

Erdoğan 25 Eylül’de BM’de dünya liderlerine hitap edecek

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Başkan Recep Tayyip Erdoğan, 25 Eylül’de ABD’nin New York kentinde yapılacak Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurul Genel Toplantılarının ilk gününde dünya liderlerine hitap edecek.

25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında yapılacak BM’nin 73. Genel Kurulu Genel Toplantılar çizelgesine göre, Türkiye’ye, Brezilya, ABD ve Ekvator’un ardından BM kürsüsünden hitap hakkı verilirken, devlet başkanı düzeyinde temsil edilecek.

BM Genel Merkezi’nde yapılacak zirvede Türkiye’yi temsilen Başkan Erdoğan 25 Eylül Salı günü öğleden önceki oturumda 4. konuşmacı olarak salona hitap edecek.

Başkan Erdoğan’ın ardından Meksika ve Fas liderleriyle birlikte Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron kürsüye gelirken, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de 13. sırada BM kürsüsüne çıkacak.

Merkel, Putin ve Cinping  katılmayacak

New York’taki ülke liderleri düzeyindeki toplantıya, ABD Başkanı Donald Trump’ın gümrük tarifeleri başta olmak üzere ilişkilerde bir takım sorunlar yaşadığı Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin Devlet Başkanı Şi ve Cinping katılmazken, bu ülkeler zirvede bakan düzeyinde temsil edilecek.

Her yıl eylül ayının ikinci haftasının ardından salı günü başlıyan ve bir haftaya yakın devam eden BM Genel Kurulu Genel Toplantılarında’nde her zaman ilk konuşmacı olarak Brezilya’ya ve ikinci konuşmacı olarak da ABD’ye söz veriliyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>