Published On: Fri, Jul 27th, 2018

Türk-Amerikan ilişkilerine katkı sağlayacak mülteci araştırma programı

NEW YORK  (TURKISH JOURNAL) – Türk-Amerikan ilişkileri üzerine çalışmalar yapan Turkish Heritage Organization (THO), yeni bir araştırma programını hayata geçiriyor.

Programın 2018 teması, “Türkiye’deki Mülteci ve Sığınmacılar: Sorunlar, Fırsatlar ve Yaklaşımlar” olarak belirlendi. Programda 10 ABD’li araştırmacı, akademisyenlerin öncülüğünde İstanbul, Ankara ve Gaziantep şehirlerini ziyaret edip, sivil ve resmi yetkililerle bir araya gelecek.

AFAD Mülteci kamplarının da ziyaret edileceği programdan önce heyet, ABD Dışişleri Bakanlığı, BM Mülteci Ajansı ve  Amerikan Kongre Üyeleri ve Senatörleri ile de bir görüşme yaptı. 15 Ağustos’a kadar Türkiye’nin mülteciler, insani yardım alanlarındaki örnek çalışmalarını ve uluslararası kamuoyunun destek olması gereken konuları yakından gözlemleme fırsatı bulacak.

Programın amacını açıklayan THO Başkanı Ali Çınar, Türkiye’nin yaptığı maddi ve manevi fedakârlıkların yerinde görülmesi, Türkiye’nin tanıtımının yapılması ve mülteci konusunda ABD başta olmak üzere daha çok ilgi ve desteğin olması amacıyla bu programı düzenlediklerini söyledi.

Sahada edinilen izlenimlerin önemine dikkat çeken Çınar, öğrencilerin bu izlenimlerinin gelecekte Türkiye lehine sonuçlar doğuracağının altını çizdi. Çınar, araştırma heyetinin hazırladıkları raporu eylülde Washington DC’de bir panelle kamuoyuna sunacağını belirtti.

Programa Türk Hava Yolları ve Turkcell başta olmak üzere Albarakatürk, Sinbo Holding, İstanbul Ticaret Odası, Ankara Ticaret Odası, Sierra Nevada Corporation, Amerikan Estetik Hastanesi ve Gündoğdu Vakfı destek oldu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>