Facebook’un ve CEO Zuckerberg’in borsadaki rekor kaybı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Sosyal medya şirketi Facebook, yılın ikinci çeyreğindeki bilançosunu açıklamasının ardından gelen kötü haberlerle hisse değerinde yüzde 18 kayıpla  tarihinin en yüksek finansal düşüşünü yaşarken, New York Borsa’ndaki bugüne kadarki en büyük kayıp yaşayan firma oldu. Facebook’un kurucularından ve CEO’su olan Mark Zuckerberg de bir günde 15 milyar  dolar kaybetti.

Facebook’un hisseleri, perşembe günkü işlemlerde yüzde 19 oranında değer kaybetti.

New York Borsası’nda işlem gören sosyal medya devi Facebook, olumsuz haberlerin ardından hisse değerinde toplam 120 milyar doları bulan bir kayıp yaşadı.

Düşüşün nedenleri ve Cambridge Analytica etkisi

Facebook’un rekor düşüşü, Avrupa bölgesindeki 3 milyon günlük aktif kullanıcısının sosyal medya platformunu bıraktığına ilişkin haberlerle birlikte, firmanın büyüme hızında önemli bir düşüş beklentisi konusundaki yatırımcılarına yönelik uyarısının ardından geldi.

Facebook’un Finans Müdürü David Wehner, çarşamba günü yaptığı açıklamada, Cambridge Analytica skandalının “gelirlerimizin azalması üzerinde bir etkisi olabilir” ifadesiyle kullanıcılarına “veri gizliliği konusunda daha fazla seçenek” sunma kararı aldıklarını duyurdu.

Firma yılın ikinci çeyreğindeki bilanço açıklamasında, Avrupa’daki kullanıcı sayısının 282 milyondan 279 milyona düştüğü yönünde düştüğünü bildirmişti.

Zuckerberg, bir gecede 14 milyar 500 milyon kaybetti

New York Borsası’ndaki Facebook’un yaklaşık yüzde 17 hissesini elinde bulunduran şirketin CEO’su Zuckerberg de çarşamba günü 86 milyar dolarlık hissesinden 15 milyar dolar kaybederek, sahip olduğu hisselerin değeri perşembe günü 71 milyar dolara geriledi.

ABD borsasında bir firmanın yaşadığı en büyük düşüş

ABD borsalarında işlem gören bir şirket için bir günde en büyük değer kaybınını yaşayan Facebook hisse senedi New York Borsası’nda sabah açılışında 09:30 civarında 179,92 dolardan işlem görüyordu.

New York Borsası’ndaki perşembe günkü işlemlerde yüzde 19 oranında değer kaybeden Facebook hisse senedinin düşüşü, üç ay içindeki en düşük seviyesine ulaştı ve firma piyasa değerinden yaklaşık 120 milyar dolar kaybetti.

Borsanın çarşamba günü kapanışında piyasa değeri 629 milyar dolar olan Facebook, perşembe günü 510 milyar dolar civarında günü kapadı.
Düşüşün, Twitter ve Snap da dahil olmak üzere diğer internet ve teknoloji stoklarını da olumsuz etkilediği görüldü.

New York Borsası’nda daha önceki rekor kıran düşüş, 2000 yılında bir günde 91 milyar dolar kaybeden teknoloji firması olan Intel yaşamıştı.

 

 

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.