ABD Başkanı Trump ve Yardımcısı Pence’den Türkiye’ye Brunson tehdidi

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Başkanı Donald Trump ve Başkan Yardımcısı Mike Pence, Türkiye’de tutuklu iken ev hapsine çıkarılan Pastör Andrew Craig Brunson’un derhal serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’ye yaptırım uygulayacaklarını ifade eden sert ve tehditkar bir açıklama bulundular.

Başkan Yardımcısı Pence, kendisi gibi Evangelist mezhebinden olan Pastör Brunson ile ilgili bir açıklamasında Türkiye’yi tehdit etti. Pence’nin açıklamasının ardından, Başkan Trump da bu konuda attığı twitter mesajında Türkiye’ye yaptırım tehdidinde bulundu.

Trump twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “ABD, iyi Hristiyan, aile adamı ve muhteşem insan Pastör Andrew Brunson’un uzun tutukluluğu nedeniyle Türkiye’ye yaptırımlar uygulayacak. Çok büyük acı çekiyor. Bu masum din adamı derhal serbest bırakılmalı.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Carolina’da Din Özgürlüğü üzerine üç günlük Din Özgürlüğü’nü konu alan konferansın kapanışında konuşan Pence, Türkiye’de terör örgütlerine yardım suçlaması yargılanan ve tutukluluğu ev hapsine çevrilen ABD’li Pastör Brunson’la ilgili bir açıklamada bulundu.

Açıklamasında, Pastör Brunson ile telefonda görüştüğünü bildiren Pence, ABD’ye dönebilmesi için ABD Başkanı Trump ile birlikte gereken her şeyi yapacaklarını garanti ettiğini söyledi.

Pence, “Erdoğan ve Türk Hükümetine mesajım şudur: Ya Brunson’u sert bırakırsınız yada sert yaptırımlarla karşılaşıırsınız” dedi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliğinden açıklama

Konuyla ilgili ABD Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Philip Kosnett de bir açıklamada bulundu. Twitter’dan yayınlanan mesajda şu ifadelere yer verildi:

“Biraz önce Rahip Andrew Brunson ve eşi Norin ile görüştüm. Cezaevinden çıkarılması, evine ve eşine dönemüş olmasından dolayı Andrew ve Norin elbette çok memnun. Dün Beyaz Saray ve Dışişleri Bakanlığı’nın da açıkça ifade ettiği gibi, bu ara adımı memnuniyetle karşılıyoruz; fakat bu gelişme, sadece bir ara adımdır. Ayrıca, Andrew Brunson özgür kalana, o ve haksız olarak gözaltına alınan diğer Amerikan vatandaşları ve ABD’nin diplomatik temsilciliklerşnşn Türk yerel çalışanları için adalet yerine getirilene kadar çalışmalarımızı süredereceğiz. Çok teşekkür ederim.”

2016’dan beri tutuklulu bulunduğu cezaevinden ev hapsine alınmıştı

Ekim 2016’da PKK ve FETÖ adına suç işlemek ve casusluk suçlamalarıyla yargılanan ve 9 Aralık 2016’dan bu beri tutuklu bulunan Brunson, çarşamba günü İzmir Cezaevi’nden “sağlık sorunları” dikkate alınarak, adli kontrol kararıyla ev hapsine alınmıştı.

Kararın ardından ABD adına kararla ilgili ilk açıklamayı yapan Dışişleri Bakanı Pompeo’dan “Karardan memnunuz ancak yeterli değil” demişti.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.