Published On: Tue, Jul 17th, 2018

BM’den Kıbrıs’ta müzakerelere yeniden başlama çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, salı günü yaptığı toplantıda, Kıbrıs’taki bütün tarafları, adanın birleşmesi konusundaki anlaşmayla ilgili müzakerelere müzakere masasına çağırdılar.

Temmuz ayı dönem başkanı İsveç’in başkanlığında bir araya gelen 15 ülkeden oluşan BM Güvenlik Konseyi üyeleri kapalı bir toplantıda Kıbrıs’taki son gelişmeleri ele aldı.

BM Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü Misyonu (UNFICYP) Başkanı Elizabeth Spehar’dan Kıbrıs’taki son durumla ilgili brifing alan üyeler, Kıbrıs’ta taraflara BMGK kararlarına uygun olarak Kıbrıs sorununa, iki bölgeli, iki toplumlu bir federal çözüm yolunda kaydedilen ilerleme fırsatını karçırmamak için acil olarak BM istişarelerine anlamlı bir şekilde katılma çağrısında bulundu.

Toplantının ardından hazırlanan basına yönelik bilgi notunda, BMGK üyelerinin BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in BM Kıbrıs Özel Danışmanı olarak Jane Holl Lute’yi atamasını memnuniyetle karşıladılar ve gelecek hafta Kırbıs’ta tarafların yeni bir çaba göstermeye istekli olup olmadığına dair istişarelerde bulunmak üzere Kıbrıs’a göndermesini, bir yıla yakın aradadan sonra yeni bir olumlu gelişme olarak değerlendirdikleri dile getirdiler.

BMGK üyeleri ayrıca, “tüm taraflara gerçek siyasi irade ve sorumluluk gösterme ve tüm Kıbrıslıların ve daha geniş bölgenin yararına çözüme ulaşmak için gerekli tavizleri yapma” çağrısında bulundu.

BMGK dönem başkanı İsveç’in BM Daimi Temsilcisi Olof Skoog yaptığı açıklamada, “Kıbrıs meselesine iki bölgeli, iki toplumlu bir federal çözüm yolunda kaydedilen ilerlemeyi acilen desteklemek için BM istişarelerine anlamlı bir şekilde katılmalarını” önerdi.

Kıbrıs’ın yeniden birleştirilmesi amacıyla gerçekleştirilen ve 50 yılı aşkın devam eden müzakerelere, Temmuz 2017’de, tarafların adadaki güç paylaşımı ve güvenlik düzenlemeleri konusunda uzlaşamamaları yüzünden ara verilmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>