Published On: Thu, Jul 12th, 2018

BM Genel Sekreteri Guterres “cinsel taciz”e savaş açtı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, perşembe günü, sistem genelinde cinsel tacizle mücadele etmek için çalışmaya devam edeceğine sözünü verirken, BM’de göçmenler konusunda yeni bir küresel sözleşmenin kabul edileceğini bildirdi.

Genel Sekreter Guterres, BM Genel Merkezi’nde bugün düzenlediği basın toplantısında, “BM’deki sistem genelinde cinsel tacizle mücadele etmek için elimizden geleni yapmaya kararlıyım.” diyerek, bu konudaki önemli tedbirler alındığını bildirdi.

Bu konudaki açıklamasında “Bu çabaya kesinlikle kararlıyım. Kelimelerdeki sıfır hoşgörünün manası, eylemlerde de sıfır hoşgörü anlamına gelmelidir” ifadesini kullanan Guterres, “BM Sekreterliğinde, özel bir araştırmacı ekibinin oluşturulması, şikâyetlerin alınması, işlenmesi ve ele alınması için hızlı izleme ve düzene koyma prosedürleri, 24 saatlik gizli danışma hattı” dahil olmak üzere cinsel tacize karşı alınan önlemleri sıraladı.

Göçmenler konusunda yeni bir küresel sözleşme

Sekreter Guerres, basın toplantısında, aralık ayında resmi olarak kabul edilmek üzere, New York’ta cuma günü sonuçlanması beklenen “Güvenli, Düzenli ve Olağan Göç için Küresel İlkeler Sözleşmesi”ne de değindi.

Guterres, BM Genel Kurulu’nda göç konusunda yeni bir küresel sözleşme kabul edileceğini belirtirken, anlaşmanın düzenli göçün faydalarından yararlanmak için “muazzam potansiyeli” olduğunu ve hareket halindeki belgesiz milyonlarca göçmenin karşılaştığı riskleri azalacağını kaydetti.

Açıklamasında, “Göçmenlerin büyüme için kayda değer bir lokomotif” görevi olduğunu belirten Guterres, göçmenlerin dünya genelinde 250 milyondan fazlaya ulaştığını ve küresel nüfusun yüzde 3’ünü ve küresel toplam gayri safi yurtiçi hasılanın ise yüzde 10’unu oluşturduğunu vurguladı.

2000 yılından bu yana hareket göçmenlerden 60 binden fazlasının, denizde, çölde ve başka yerlerde hayatını kaybettiğini belirten Guterrres, sıklıkla göçmenler ve mülteciler “şeytanlaştırılır ve saldırıya uğrar” ifadelerini kullandı.

Guterres, ABD’nin Çin’den ithal ettiği ürünlere yönelik tarife artışıyla başlayan “ticaret savaşı”na ilişkin değerlendirmedesinde ise, “özgür ve adil” ticarete inandığını ve şu andaki zorlukların müzakere ile çözülebileceği umudunu dile getirdi.

Toplantıda Suriye’nin yeniden inşasına da değinen Guterres, daha önce sıkça dile getirdiği “Tüm Suriyelilere mesajım; Demokratik ve mezhepçi olmayan bir Suriye’nin yeniden inşası ve geleceğini sadece siyasi çözüm sağlayabilir” ifadelerini kullandı.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>