Guterres’ten Türk diplomat Sultanoğlu’na yeni görev

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Kalkınma Örgütü (UNDP) Başkan Yardımcısı ve Avrupa ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bölge Direktörü Ayşe Cihan Sultanoğlu’nu BM Cenevre Uluslararası Görüşmeler Temsilcisi (UNRGID) olarak atadı.

Göreve geldiğinde BM yönetiminde cinsiyet eşitliği konusunda tarihi bir başarıya imza atan Genel Sekreter Guterres BM’nin bir üst düzey pozisyonuna daha kadın diplomat seçti.

Guterres yaptığı en son atamada, eski UNDP Başkanı Helen Clark döneminde 2012’den bu yana UNDP Başkan Yardımcılığı görevini yürüten, 35 yıllık BM kariyerinde büyük bir başarı grafiği bulunan Türk kadın diplomat Sultanoğlu’nu BM Cenevre Uluslararası Görüşmeler Temsilciliğine getirdi.

Görevi Finlandiyalı diplomat Antti Turunen’den devralacak olan Sultanoğlu, “Cenevre Uluslararası Görüşmeleri”yle birlikte “Olay Önleme ve Müdahale Mekanizması”daki (IPRM) BM’nin ortak rolünü destekleme sorumluluğu bulunacak. UNRGID pozisyonu 2008’de BM eski Genel Sekreteri Ban Ki-mun döneminde Gürcistan’daki çatışmanın sonuçlarını ele almak üzere oluşturulmuştu.

Columbia Üniversitesi, Uluslararası İlişkileri Fakültesi’de (SIPA) Ekonomik ve Siyasal Kalkınma ve Uluslararası İşletme konusunda Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans diploması bulunan Sultanoğlu, Lisans diplomasına da aynı üniversiteye bağlı Barnard Koleji Ekonomi bölümünü onur derecesiyle bitirerek sahip oldu.

Ayşe Cihan Sultanoğlu (Fotoğraf: Rick Bajornas, BM)

, , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.