Published On: Fri, Jul 6th, 2018

ABD’de Bağımsızlık kutlamalarında İntel’den alternatif gösteri

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin en büyük federal bayramı 4 Temmuz Bağımsızlık Günü, ülke genelinde düzenlenen törenler ve havai fişek gösterileriyle kutlanırken, İntel firması havai fişeğe modern bir alternatif sunarak ışıklı dron gösterisi düzenledi.

Gün dolayısıyla Başkent Washington’da Başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump Beyaz Saray’da asker aileleri için piknik düzenlerken, Ulusal Arşivler binasının basamaklarında Bağımsızlık Bildirisi okundu.

Başta başkent Washington olmak üzere bir çok kentte geçit törenleriyle birlikte kentte 4 Temmuz konser ve performansları gerçekleştirildi.

4 Temmuz etkinlikleri, günün kararmasıyla akşam saatlerinde ülkenin tüm kentlerinde gerçekleştirilen havai fişek gösterileriyle ve özel etkinliklerle son buldu.

Bağımsızlık Bildirgesi neyi içeriyor?

Büyük Britanya’nın (İngiltere) yeni kıtadaki kolonilerinden daha fazla vergi toplama girişimine karşı başlayan mücadelenin 1775 yılında bir bağımsızlık savaşına dönüşmesi ve 4 Temmuz 1776’da, 13 koloni tarafından kabul edilen Bağımsızlık Bildirgesi’yle (Declaration of Independence) ABD, İngiliz egemenliğine son vererek, bağımsızlığını ilan etmişti.

Massachusetts, New Hampshire, Connecticut, Rhode Island, New York, New Jersey, Pennsylvania, Maryland, Delaware, Virginia, North Carolina, South Carolina, ve Georgia’dan oluşan toplam 13 koloni eyaletinin temsilcileri, İngiltere’den bağımsızlıklarını ilan edip bugünkü 51 eyalete ve dünya genelinde bir çok bölgeye uzanan dünyanın en güçlü ülkesinin temellerini attılar.

Kurulduğu yıllarda 13 eyaletindeki toplam nüfusu yalnızca iki milyon 500 bin olan ABD’de, bugünkü toplam nüfus, 300 milyonu geçerken, toprak genişliği ile  de dünyanın en büyük ülkeleri arasında bulunuyor.

Bildirgenin ana kısmı, “Bütün insanların eşit yaratıldıklarına; yaratıcıları tarafından onlara hayat, özgürlük ve mutluluğu arama hakkı gibi geri alınamaz bazı haklar verildiğine inanıyoruz” cümlesiyle başlıyor.

Mangal partisi ve havai fişek geleneği

Barbekü (mangal) partileri ve havai fişek gösterileri Federal bayram olarak ülkenin her yerinde kutlanan 4 Temmuz Bağımsızlık Günü, yüz milyonlarca Amerikalı’nın mangal partilerinden havai fişek gösterilerine kadar bir dizi eğlenceli ve çoşkulu görüntülere sahne olurken,

Bağımsızlık Günü kutlamalarının sembolü haline gelen havai fişek gösterileri, ülkenin her yerinde yüz milyonlarca Amerikalı tarafından canlı izleniyor.

İntel’den dumansız, patlayıcısız modern alternatif 4 Temmuz gösterisi

Teknoloji devi İntel firması 4 Temmuz Bağımsızlık Günü kutlamaları çerçevesinde,
Silikon Vadisi yakınındaki Travis Hava Üssü’nde havai fişek gösterilerine alternatif olarak modern bir ışıklı dron gösterisi gerçekleştirdi.

İntel firması, kutlamalarına daha modern ve zararsız bir çözüm getirmek için Kaliforniya’da bulunan Travis Hava Üssü’nde ‘Intel Shooting Star’ adında bir dron gösterisi gerçekleştirdi.

Gösteri, Travis Hava Üssü’nün 75. kuruluş yıl dönümünü kutlayan Hava Kuvvetleri personelini ve Bağımsızlık Günü’nü kutlamaya gelen vatandaşlar tarafından büyük bir beğeniyle izlendi.

İntel bu etkinlikle, dumanlar, gürültü kirliliği ve yüksek sesten rahatsız olan hayvanların yanı sıra pek çok kişinin patlayıcı maddeleri kullanırken kendisine ya da çevresine zarar verdiği havai fişek gösterilerine karşı grupları memnun eden modern bir alternatif sunmuş oldu.

İntel daha önce benzer gösteriyi Noel kutlamalarında Disney World’de bulunanlar ve Güney Kore’de Kış Olimpiyatları katılımcıları için düzenlemişti.

Rüzgar nedeniyle bir gün sonra gerçekleştirilen gösteride “LED ışıklar”la donatılmıış tek bir pilot tarafından bilgisayar üzerinden kontrol edilen 500 adet “Shooting Star dron” kullanıldı. Gökyüzünde ilginç bir koreografi sergilenen gösteriyi, hava kuvvetleri personeli, emekli askerler ve özel ihtiyaç sahibi askeri personel aileleri onur konuğu olarak izledi.

384 x 384 x 93 milimetre boyutlarındaki dronlar, 4 milyarın üzerinde farklı renk kombinasyonu oluşturabilme özelliğine sahip.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>