Published On: Tue, Jul 3rd, 2018

BMGK Dönem Başkanı İsveç’ten aktif diplomasi ayı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – İsveç, 2017-2018 dönemi için 2 yıllığına seçildiği Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’deki (BMGK) temmuzda yürüteceği son dönem başkanlığında dünya barışına katkı sağlamak için dolu bir gündemle aktif diplomasi yapacağını bildirdi.

İsveç’in BM Daimi Temsilcisi Olog Skoog düzenlediği ülkesinin BMGK dönem başkanlığı dolayısıyla düzenlediği basın toplantısında bir aylık görev süresince hangi konulara odaklanacaklarını dile getirdi.

1 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasında yürüteceği son BM Güvenlik Konseyi Dönem Başkanlığında, dünya barışına katkı sağlamak için yoğun bir gündem belirlediklerini belirten Büyükelçi Skoog, ay içerisinde, iklim değişimi ve çevre konularıyla birlikte bölgesel çatışmalarda kadınların ve çocukların durumunun geliştirilmesine odaklanacaklarını bildirdi.

Suriye, Yemen, Myanmar, Gazze ve Kıbrıs gündeme gelecek

Yemen, Suriye ve Myanmar’ın da ana gündem maddeleri arasında yer alacağını ifade eden Skoog, Kıbrıs konusunun da görüşülecek konular arasında yer alabileceğini belirtti.

Açıklamasında, “Temmuz ayında uluslararası sorunlarda daha fazla sonuç almaya çalışıyoruz.” diyen Skoog, BM Güvenlik Konseyi’nin Yemen’de, Gazze’de ve Suriye sorununa yönelik bir değerlendirmede bulunmayı hedeflerken, en azından arabulucu çalışmalarını desteklemeye çalışacağını ifade etti.

İsveçli Büyükelçi Olof Skoog, Suriye meselesini ele almak için 3 Temmuz, 26 Temmuz ve 30 Temmuz tarihlerinde 3 ayrı oturum düzenleneceğini ve sekiz yıl süren çatışmadan sonra Suriye’deki insani durum hakkında özel bir vurgu yapılacağını kaydetti.

Kadın ve çocukların korunması ve Feminizm

İsveç’in BMGK’daki hedeflerinden birinin de feminizmi desteklemek olduğunu belirten Büyükelçi Skoog, daha fazla ülkenin bu çabaya katılımıyla bunun çok daha kolay olacağını kaydetti.

Kadınların barış görüşmelerinde katılması konusunda çok yol alması gerekse de, dünya feminist dış politikaya gülmeye son verdi.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström de dün yaptığı açıklamada, dünyanın dört bir yanındaki insanların zor durumda ve korunması gerektiği bir dönemde ülkesinin BMGK’nin dönem başkanlığını devraldığını kaydetmişti.

Büyükelçi Olof Skoog, BMGK dönem başkanlığı nedeniyle BM’de basın toplantısı düzenledi. (Fotoğraf: Evan Schneider, BM )

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>