Published On: Mon, Jun 18th, 2018

Guterres’ten Gazze’de savaş uyarısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres Gazze’de savaş uyarısında bulundu.

Genel Sekreter Guterres, Gazze’deki protestolar sırasında İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucunda öldürülen ve yaralanan Filistinlilerin sayısı konusunda şok olduğunu belirtti.

İsrail ile birlikte Hamas’ı da kınadı

BM Güvenlik Konseyi üyelerine yönelik açıklamasında, Gazze’nin savaşın eşiğine yakın olduğu uyarısında bulunan Guterres, “Bizi bu tehlikeli ve kırılgan yere getiren tüm tarafları açık şekilde kınadığı”nı ifadesini kullandı.

Salı günkü İsrail-Filistin toplantısı öncesinde BM Güvenlik Konseyi’ne gönderilen raporun, Gazze’deki şiddetin 2014 savaşından bu yana İsrail ile Hamas arasındaki en ciddi tırmanışa işaret ettiği belirtildi.

BMGK üyelerine raporu “Durumun savaşın eşiğine ne kadar yakın olduğuna dair bir uyarı” olarak değerlendiren Guterres, “İsrail Silahlı Kuvvetleri’nin ateş açmasından kaynaklanan Filistinlilerin ölüm ve yaralama sayısından şoke oldum” ifadelerini kullandı. İsrail’in saldırılarında en az 132 kişi yaşamını yitirdi.

Kızıl Haç’a göre, birçoğunun birden fazla kurşun yaralanması olan bin 400 kişi dahil, 13 binden fazla Filistinlinin yaralandığı bilgisinin yer alan raporla ilgili BMGK’yı bilgilendiren Guterres, İsrail’in, sivilleri, uluslararası insancıl hukuk kurallarına uygun olarak koruma ve askeri gücünü “maksimum kısıtlama” sorumluluğu olduğunu kaydetti.

Trump’tan Ortadoğu için diplomasi hamlesi; ilk toplantı Guterres’in konutunda yapıldı

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>