BM’den Trump’a, göçmen çocuklarının ebeveynlerinden ayrılmaması çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD Başkanı Donald Trump’ın göçmen çocuklarını ebeveynlerinden ayıran “sıfır hoşgörü”lü göçmen politikasına karşı yaptığı açıklamada, “aile birliğinin korunması” ve “çocukların ebeveynlerinden ayrılarak travmatize edilmemesi gerektiğini” bildirdi. Trump ise yaptığı politikasını savunarak, “ABD göçmen kampı olmayacak” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın Meksika’dan ülkeye yasa dışı yollarla giriş yapan ebeveyn ve çocuklarını ayıran “sıfır hoşgörü” politikasına eleştiriler devam ediyor.

Trump en son Meksika sınırında yaşanan olaylardan sonra, eşi Melania Trump’tan insan hakları kuruluşları ve BM Genel Sekreteri Guterres’e kadar bir çok kesimden büyük eleştiri topladı.

BM Genel Sekreteri Guterres, Trump’ın çocukların ailelerinden ayrılmasının ABD medyasında geniş yer bulmasından sonra yaptığı açıklamada, mültecilerin ve göçmenlerin yeni ülkelere seyahat etmeleri nedeniyle “aile birliğinin korunması” ve çocukların “ebeveynlerinden ayrılarak travmatize edilmemesi gerektiğini” söyledi.

BM Genel Sekreter Sözcüsü Stéphane Dujarric konuya ilişkin açıklamasında şunları kaydetti:

“İlke olarak, Genel Sekreter, mültecilerin ve göçmenlerin her zaman saygı ve saygınlıkla ve mevcut uluslararası hukuka uygun olarak muamele görmesi gerektiğine inanmaktadır. Çocuklar ebeveynlerinden ayrılarak travmatize edilmemelidir. Aile birliği korunmalıdır.”

Trump’ı eşi ve danışmanı da tepkili

Trump’ın ABD’nin ‘First Lady’si Melania Trump da yaptığı açıklamada, eşi Trump’ın ülkeye yasa dışı yollarla giriş yapan ebeveyn ve çocuklarını ayıran ‘sıfır hoşgörü’ politikasını eleştirmişti. Melania Trump’ın Sözcüsü Stephanie Grisham Melania Trump’ın konuya ilişkin açıklamasında “ABD’nin tüm kanunları uygulayan, aynı zamanda insan vicadınyla yönetilen bir ülke olmamız gerektiğine” inandığını belirtti.

Yine Trump’ın en yakınındaki isimlerden ve Beyaz Saray danışmanlarından Kellyanne Conway de NBC Televizyonundaki röportajında, “Bir anne, bir Katolik ve vidanı olan biri olarak konuşuyorum. Bu politikadan kimse hoşnut değil” ifadelerini kullandı.

Trump politikasını savundu: “ABD göçmen kampı olmayacak”

ABD-Meksika sınırında çocukların ailelerinden ayrılmasıyla büyüyen krizin ardından eleştirilerin odağında yer alan Trump ise, bugün yaptığı açıklamada, Demokratları suçladı.

Trump açıklamasında, “çok güçlü şekilde bu Demokratları suçu, onları engellemeleri, gerçekten engelleyici olduklarını ve gerçekten engellediklerini söylüyorum” dedi.

Trump “ABD bir göçmen kampı olmayacak, bir mülteci barındıran tesis olmayacak. Bu olmayacak. Avrupa’da ne olduğuna bakın, diğer yerlerde ne olduğuna bakın. Bunun, benim gözetimimde, ABD’ye olmasına izin vermeyeceğiz.” dedi.

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.