24 Haziran’a doğru; ABD’de sandıklar kapandı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’deki Türk seçmenlerin Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy kullanım süresi pazar günü sona erdi. ABD’deki Türk temsilciliklerinde kurulan seçim sandıklarına giden seçmenlerin sayısında önce yıla göre düşüş yaşandı.

ABD’de yaşayan ve seçmen kütüğüne kayıtlı olan 106.305 Türk seçmen, Washington Büyükelçiliği ile New York, Boston, Houston, Los Angeles, Miami ve Chicago başkonsolosluklarında toplam yedi ayrı temsilcilikte kurulan sandıklarda oylarını kullandılar.  9 Haziran’da başlayan oy verme işlemi, 17 Haziran Pazar günü sandıkların kapanmasıyla sona erdi.

New York’ta önceki seçime göre katılım düştü

ABD’de 106 bin 301 kayıtlı seçmenden 37 bin 75’i sandığa giderken, seçimlere katılım oranı yüzde 34.88 olarak gerçekleşirken, Avrupa’nın gerisinde kaldı.

New York’ta oy kullanmaya gelen vatandaşlar Türkiye’nin New York Başkonsolosluğu önünde uzun kuyruklar oluşturmalarına rağmen,  40 bin 18 kayıtlı seçmenden ancak 12 bin 845 kişi oy kullandı.

Önceki seneye göre sandığa gidenlerin oranında yüzde 2’ye yakın bir düşüş yaşandı.

Tüm dış temsilciliklerdeki oy kullanım oranı yüzde 48.78’e ulaştı

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK), dış temsiliciklerde ve şimdiye kadar gümrük kapılarında kullanılan oylara ilişkin verilerine göre, vatandaşlar 60 ülkede, 123 temsilcilikte oy kullandı. Seçmenlerin 1 milyon 357 bin 676’si dış temsilciliklerde oy verirken, 128 bin 732 Türk vatandaşı da gümrük kapılarında oy kullandı.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 47 bin 323 seçmenin 1 milyon 486 bin 408’ü oy kullandı. Tüm dış temsiliciklerde ve şimdiye kadar gümrük kapılarındaki oy kullanım oranı yüzde 48.78’e ulaştı.

Yurt dışı Seçmen Kütüğü’ne kayıtlı vatandaşlar oylarını Türkiye’deki belirli gümrük kapılarında 24 Haziran saat 17.00’ye kadar verebilecek.

ABD’deki temsilcik kullanılan oylar sandık ve seçim görevlilerinin gözetiminde torbalara konarak bugün uçakla İstanbul’daki Yurt Dışı Seçim bölgesi başkanlığına iletilmek üzere Türkiye’ye götürülecek.

Mehmet Öz ilk defa oy kullandı

ABD doğumlu ünlü kalp cerrahı Dr. Mehmet Öz ilk kez oyunu New York Başkonsolosluğunda kullandı. Oy yermek için önce konsoloslukta yeni nüfus cüzdanı çıkaran Dr. Öz, daha sonra sandığa gitti. Öz oyunu kullandıktan sorna sandık başında görev yapanlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Chobani yoğurtlarının CEO’su ünlü iş adamı Hamdi Ulukaya da oyunu kullanmak için New York Başkonsolosluğuna gelen Türkler arasındaydı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>