Trump’tan Ortadoğu hamlesi; ilk toplantı Guterres’in konutunda yapıldı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı ve Başdanışmanı Jared Kushner ve Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt ve ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley ile BM Genel Sekreterlik konutunda Ortadoğu’yu ve Gazze’yi görüştü.

ABD, şiddetle karşı çıktığı, İsrail’i şiddet kullandığı gerekçesiyle kınayan ve Filistinlilerin korunmasını isteyen tasarının BM Genel Kurulunda kabülünden 2 gün sonra Ortadoğu ve Filistin sorunun çözümü konusunda yeni bir diplomasi atağı başlattı.

Trump’ın dış politika kurmaylarından, damadı ve Başdanışmanı  Kushner, Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Greenblatt ve BM Daimi Temsilcisi Haley BM Genel Sekreteri Guterres’le Genel Sekreterlik konutunda bir görüşme gerçekleştirdi.

Beyaz Saray’dan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Kushner, Greenblatt ve Haley’in Guterres’in “ABD’nin Ortadoğu’da barışı destekleme çalışmalarıyla ve Gazze’nin insanı ihtiyaçların karşılanmasıyla ilgili yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiler.” denildi.

Açıklamada, “BM’deki son gelişmeleri de görüştüler” ifadesine yer verilirdi.

Çarşamba günü, BM Genel Kurulu İsrail’i Filistinli sivillere abartılı güç kullanmaktan kınayan ve Guterres’e işgal altındaki Filistin bölgesi için uluslararası koruma mekanizmasını tavsiye etmesini talep eden bir karar kabul etmişti.

Beyaz Başdanışmanı ve Özel Temsilci Greenblatt’ın ve Başdanışman Kushner’in Ortadoğu barışıyla ilgili İsrail’e, Mısır ve Suudi Arabistan’a bir ziyaret gerçekleştirerek, Trump’ın Ortadoğu barış planını hayata geçirmek için görüşmeler yapması bekleniyor. Greenblatt ve Kushner’in Filistinli yetkililerle görüşme planın olmadığı belirtildi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, ABD’nin büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararıyla, İsrail ile yürütülen barış müzakerelerinde güvenilir bir arabulucu olamayacağını belirtmişti.

Trump, Beyaz Saray’ın en stratejik koltuğuna “şahin” büyükelçi Bolton’u atadı

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>