Published On: Thu, Jun 14th, 2018

BMGK, Rusya’nın “çağrı”sıyla futbol için toplandı, Guterres hakem forması giydi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) üyeleri, Dünya Futbol Kupası maçlarının onuruna Konsey salonunda ülke milli takımlarının formalarını giydi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de salona ağzında düdük ve hakem formasıyla geldi.

BM’de, BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi ve haziran dönem başkanı Rusya’nın düzenlediği Dünya Kupası maçları nedeniyle sıra dışı bir etkinlik gerçekleştirildi.

Bir çok önemli sorunda, ülkelerinin ulusal menfaatleri gerekçesiyle farklı görüşleri savunan üye ülkeleri bu kez Dünya Kupası bir araya getirdi.

Toplantının sonunda yapılan göstermelik oylamaya ABD Büyükelçisi Nikki Haley katılmyarak, erken ayrıldı.

Dünya Kupası onuruna düzenlenen etkinlikte, BMGK’nın 5 daimi üyesi ABD, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin ile birlikte, geçici üyeler Hollanda, Polonya, İsveç, Kazakistan, Peru, Bolivya, Etiyopya, Kuveyt, Ekvator Ginesi ve Fildişi Sahili büyükelçileri milli futbol takımlarının formalarını giyerek resim çektirdiler.

Rusya’nın resmi olmayan çağrısını kırmayan üye ülke temsilcilerinin BMGK salonundaki toplantısına, Genel Sekreter Guterres, ağzındaki düdüğü çalarak girerken büyük alkış topladı. BM Genel Kurul Başkanı Miroslav Lajcak da toplantıya katılırken, ülkesi Slovakya’nın formasını giydi.

Hakem Guterres kırmızı kart çıkarmak istemedi

Genel Sekreter Guterres bir ara sarı kart çıkarırken, gazetecilerin ısrarına rağmen kırmızı kartını çıkarmadı.

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Ma Zhaoxu, salona elinde masa topu raketiyle gelirken, Büyükelçi Matoplantının sonunda, Guterres ile masa tenisi raketini tutarak kameralara birlikte poz verdiler.

Büyükelçi Haley “oylama”ya katılmadı

Toplantıda yapılan formalı şekildeki göstermelik oylamaya, Filistin ve İnsan Hakları Komitesi üyeliğine seçilememe başarısızlığı nedeniyle morali bozuk olan ABD Büyükelçisi Haley katılmayarak salondan erken ayrıldı.

Rus Büyükelçi Nebenzia’nın başkanlığındaki sembolik oylamada katılmayan Haley hariç tüm büyükelçiler ellerini kaldırarak, futbol için “evet” oyu kullandılar. Böylelikle, BMGK salonunda bir çok defa olduğu gibi yine tam bir uzlaşma sağlanamadı. BMGK’da ilk defa siyasi yaptırım gücü olmayan bir oylama gerçekleştirmiş oldu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>