Published On: Wed, Jun 13th, 2018

Kaliforniya’da kendi için 3 ayrı eyalete bölünme planı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de kasım ayındaki ara seçimlerde, Kaliforniya ayeletindeki oy pusulasında oylanacaklardan biri, eyaletin kendi içinde 3 ayrı eyalete bölünmesi teklifi olacak.

Kaliforniyalılar, topladıkları 420 bin imza ile 6 Kasım’daki seçimlerde, bir eyaletten, “Kaliforniya, Kuzey Kaliforniya ve Güney Kaliforniya” şeklinde 3 ayrı eyalet olarak ayrılıp ayrılmayacağını da oylayacaklar. Tasarının oylamaya sunulabilmesi için 365 bin imza gerekiyordu.

Kaliforniya’nın 3’e bölünmesiyle ilgili kampanya “Cal 3″ın sözcüsü Peggy Grande konuya ilişkin açıklamasında, “Gerçek şu ki aşırı gerilmiş, bitkin, yorgun düşmüş, bir devlet yönetim yapısı var Kaliforniyalılar çok daha iyi bir geleceği hak ediyor.” ifadeleriyle bölünmeyi savunurken şunları kaydetti:

“Eyalet basitçe daha yönetilebilir küçük nüfuslara ayrılıyor. Kuzey Carolina ve Güney Carolina’yı; Kuzey Dakota ve Güney Dakota; Batı Virginia ve Virginia’yı düşünün. Kaliforniya, Kuzey ve Güney kimlikleriyle zaten tanınıyor.”

Eyalet yetkilisi Alex Padilla’nın 28 Haziran’da eyaletin kendi içinde bölünmesiyle ilgili oylamanın da oy pusulasına dahil edilmesini onaylaması bekleniyor.

Oylamaya sunulduktan sonra  kabul edilmesi halinde, Kaliforniya şu şekilde 3’e ayrılmış olacak:

Kaliforniya; Los Angeles, Ventura, Santa Barbara, San Luis Obispo, Monterey ve San Benito yönetim bölgeleri (‘county’ler).

Güney Kaliforniya; San Diego, San Bernardino, Orange, Riverside, Mono, Madera, Inyo, Tulare, Fresno, Kings, Kern ve Emperial yönetim bölgeleri.

Kuzey Kaliforniya; San Francisco Körfezi Bölgesi ve Sacramento’nun kuzeyindeki geri kalan bölgeler dahil olmak üzere 40 yönetim bölgesini kapsayacak.

Bu arada, Kaliforniyalı seçmenler daha önce 1859’da yapılan oylamada Kaliforniya’nın iki ayrı eyalete ayrılması karar verirken, Kongre kararı onaylamamıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>