Published On: Wed, Jun 13th, 2018

İngiltere’den Hudeyde için BM Güvenlik Konseyi’ne “acil toplantı” çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) daimi üyesi İngiltere, Husilerin kontrolüne geçen Yemen’in liman kenti Hudeyde’ye Suudi Arabistan destekli Yemen hükümet güçlerinin bugün başlattığı kapsamlı askeri operasyonla ilgili “acil toplantı” çağrısında bulundu.

15 üye ülkeden oluşan BMGK’nın perşembe günü konuyu görüşmesi planlandı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon, Yemen’in liman kenti Hudeyde’yi ele geçirmek için geniş çaplı askeri operasyon başlatırken, çatışmaların Husilerin kontrolündeki, Yemen’e insani yardımların temel giriş noktası Hudeyde limanı ve çevresinde yoğunlaştığı bildiriliyor.

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Genel Direktörü Henrietta Fore dün yaptığı açıklamada, Hudeyde’ye yapılacak bir askeri saldırının, 300 bin çocuğu tehlikeye atacağını ve milyonlarca insana yapılan yardımın kesilmesine neden olacağını bildirdi.

Yemen’de Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent başkent Sana ve bazı bölgelerde denetimini elinde bulunduruyor. Mart 2015’ten bu yana ise Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM uyardı: Yemen’in liman kenti Hudeyde’ye saldırı insani felaket olur

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>