Published On: Tue, Jun 12th, 2018

Elon Musk duyurdu; Tesla karlılığını artırmak için işçi çıkaracak

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)  – ABD’li girişimci Elon Musk, sahibi olduğu elektrikli araba üreticisi Tesla’da çalışanlarının yaklaşık yüzde 9’unu işten çıkaracaklarını açıkladı.

Musk, konuyla ilgili Tesla çalışanlarına gönderdiği e-posta mesajında, Tesla’nın kârlılığını artırmak için yaklaşık 3.500 işçiyi işten çıkaracağını duyurdu.

İşten çıkarmayla ilgili twitter açıklamasında, “Tesla’da zor ama gerekli bir yeniden yapılandırma” yapılacağını belirten Musk çalışanlarına gönderdiği e-post mesajında şunları kaydetti:

“Bize bunu devam ettirmemizi sağlayan dünyamızın temiz, sürdürülebilir enerjiye geçiş sürecini hızlandırma misyonumuzdur. Ancak sürdürülebilir bir şekilde karlı olduğumuzu gösermedikçe bu görevi asla gerçekleştiremeyeciğiz”

İşten çıkarmaların sadece maaşlı çalışanları etkileyeceği ve üretim bölümlerine uzanmayacağı bildirildi.

2018’in ilk çeyreğinde 710 milyon dolar zarar eden Tesla’nın, Model 3’ün bir türlü seri üretime geçememesi nedeniyle nakit sıkıntısı yaşadığı belirtiliyordu.

Tesla bu yıl içinde Model 3’ten 5 bin adet üretmeyi planlıyor.

Güney Afrika doğumlu 47 yaşındaki ünlü iş adamı Musk, Tesla dışında uzaya roket gönderen SpaceX ile Neuralink firmalarının da kurucusu ve CEO’luğunu yapıyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>