Published On: Tue, Jun 12th, 2018

BM’den tarihi zirveye övgü

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD-Kuzey Kore arasındaki tarihi zirveyi, Kore Yarımadası’nda “barışın geliştirilmesi” ile “tam ve kanıtlanabilir nükleerden arınma” konusunda “çok önemli bir kilometre taşı” olarak değerlendirdi.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric, Genel Sekreter Guterres’in ABD Başkan Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong Un’un Singapur’da gerçekleştirdiği tarihi zirveyi övdüğünü bildirdi.

Dujarric, Genel Sekreter’in Kore Yarımadası’nda “barışın geliştirilmesi” ile “tam ve kanıtlanabilir nükleerden arınma” konusunda “çok önemli bir kilometre taşı” olduğu değerlendirmesine bulunduğunu kaydetti.

Genel Sekreterin “tüm ilgili tarafları bu önemli fırsatı değerlendirmeye çağırdığını” belirten Dujarric, Guterres’in her iki lidere de zirveden önce mektup yazarak, “ilerdeki yolun, işbirliği, uzlaşma ve ortak neden gerektirdiğini” yinelediğini belirtti.

Guterres Pazartesi günü BM’de gazetecilere verdiği demeçte ise Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve BM sisteminin diğer bölümlerinin, tarafların istemesi durumunda, bu süreci her şekilde desteklemeye hazır olduklarını belirtmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>