Robert De Niro yine Trump’a “Anayasal hakkı”nı kullanarak hakaret etti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Daha önce defalarca ABD Başkanı Donald Trump’a hakaretler yağdıran ünlü Hollywood yıldızı Robert de Niro, Trump’a saldırmak için bu kez Tony Ödülleri törenini kullandı.

De Niro’nun Tony Ödülleri töreninde Trump’a ettiği hakaret, New York’taki ünlü Radio City müzik ve gösteri salonunda düzenlenen ödül gecesine damgasını vurdu.

Bu yıl 74’üncüsü düzenlenen tiyatronun Oscar Ödülleri olarak anılan Tony Ödülleri töreninde sahneye çıkan De Niro, “Tek bir şey söylemek istiyorum” diyerek Trump’a hakaret etti.

ABD medyası sansürledi

Son dönemlerde çıktığı önemli platformlarda Trump’ı sert dille eleştirmesiyle gündeme gelen De Niro, ünlü şarkıcı Bruce Springsteen’i sahneye davet etmek için sahneye çıktığı sırada, “Tek bir şey söylemek istiyorum” diyerek “Trump’ı ….” ”’Artık kahrolsun Trump’ zamanı geçti. ‘Şimdi Trump’ı ….”’ ifadelerini kullandı.

5 milyondan fazla ABD’linin canlı izlediği yayın sırasında, törenleri yayınlayan CBS televizyonu De Niro’nun hakaretlerini bipleyerek sansürlerken, oyuncu ve yönetmenlerle birlikte, salonda bulunan bir çok davetlinin bu sözleri ayakta alkışlandığı görüldü.

Ödül törenine katılan oyun yazarı Tony Kushner, Trump’ın başkanlığını, “Hitler hatası” olarak yorumlayarak, “Beyaz Saray’da bir psikotik narsist”e benzetti.

De Niro mart ayında Hollywood Reporter’a yaptığı açıklamada ise Trump için “Kolej eğitimi önemlidir, ancak insanlıksız eğitim cehalettir. Başkanımıza bak. O eğitimini Pennsylvania Üniversitesi aracılığıyla yaptı. Bu yüzden kaliteli bir eğitime maruz kaldı ama, o hala bir salak. Ve o, insanlık veya merhamet duygusundan yoksun” ifadelerini kullanmıştı.

Siyasetçiye küfür anayasal hak

ABD’de siyasetçilere yönelik bu tür hakaret dahil sert eleştiriler, tehdit içermediği sürece Anayasa’nın 1. Maddesindeki “fikir ve düşünce özgürlüğü” kapsamında değerlendirildiğinden yasal bir eylem olarak biliniyor.

ABD Başkanı  Trump, ABD’deki 2016 Başkanlık seçimleri kamanyası sırasında kadın rakibi Demokrat Partili Hillary Clinton’a karşı sert sözleriyle birlikte, özürlüler, kadınlar, Meksikalıları ve Müslümanları hedef alan açıklamaları nedeniyle bir çok kesimin sert eleştirilerine maruz kaldı. Başta Başkent Washington ve New York kenti olmak üzere ülke genelinde milyonlarca kişi Trump’ın söylemlerini protesto etmişti.

Başkanlık seçimlerinde,  “Amerika’yı yeniden büyük yap” sloganıyla “yeni iş” alanları vaadinde bulunan Trump, Clinton’a göre ABD genelinde 3 milyon civarında daha az oy almasına rağmen, çıkardığı delege sayısında Clinton’u geçerek Başkanlık koltuğuna oturmuştu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.