Published On: Sun, Jun 10th, 2018

Trump’ın “serbest ticaret” yalnızlığı

QUEBEC CITY  (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Başkanı Donald Trump, nükleer silah sahibi Kuzey Kore lideri diktatör Kim Jong-un ile attığı tarihi barış adımıyla köprü kurmaya çalışırken, Batılı müttefiklerle uzun süreli ittifakı yaralayan tutumunu G7 Zirvesinde de sergiledi. Ortak bildirgedeki onayını geri çeken Trump, başlattığı ticaret savaşını daha da tırmandı. Trump bildirgeden onayını çektiğini açıklarken, ABD’nin en yakın ittifakı ve komşusu Kanada’nın Başbakanı Justin Trudeau’ya karşı sert eleştirilerde bulundu.

Kanada Başbakanı Trudeau’nun ABD’nin çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulamasını eleştirmesi üzerine Başkan Trump, G7 Liderler Zirvesi’nin Sonuç Bildirgesi’ni imzalamayacağını açıklayarak, Trudeau’yu sert bir dille eleştirdi.

ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya’dan oluşan G-7 ile Avrupa Birliği (AB) liderlerinin, Kanada’nın Quebec bölgesinde bir araya geldiği 44’üncü G-7 Liderler Zirvesi sona ererken, Trump ticaret anlaşması konusunda zirveye katılan “müttefik” ülke liderlerini karşısına aldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in (ortada) Quebec’teki zirve sırasında, ABD Başkanı Donald Trump ile konuşurken çekilen bu resim zirveye damgasını vurdu. (Soldan sağa, önde: Beyaz Saray Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Larry Kudlow, İngiltere Başbakanı Theresa May, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Merkel, Japonya Başbakanı Sinzo Abe ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton.) Fotoğraf: Jesco Denzel / Almanya Federal Hükümeti ve AP

Zirveden ABD Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile 12 Haziran’da yapacağı görüşme için Singapur’a hareket Trump, Trudeau’nun G7 Zirvesi’nin ardından düzenlediği basın toplantısında, ABD’nin Kanada’dan ithal edilecek çelik ve alüminyuma gümrük vergisi uygulamasının Kanada halkına ‘adeta hakaret’ olarak belirterek, “Kanadalılar kibardır. Biz makul insanlarız ama, itilip kakılmayacağız” ifadelerini kullanması üzerine Trudeau için sert ifadeler kullandı.

Twitter hesabından açıklama yapan Trump, ABD’nin yeni gümrük vergilerini Kanada’nın Amerikan süt ürünlerine uyguladığı yüzde 270 oranlık gümrük vergisine cevap olarak uyguladığını ileri sürdü.

Mesajında, “Justin’in basın toplantısındaki yanlış açıklamalarına ve Kanada’nın Amerikan çiftçi, işçi ve şirketlerine uyguladığı büyük gümrük vergilerinden dolayı ABD temsilcilerine, G7 Sonuç Bildirgesi’ni onaylamamaları talimatı verdim ve bildiriyi imzalamayacağım” ifadelerini kullanan Trump, Kanada Başbakanı Trudeau için şu ifadeleri kullandı:

“Başbakan Justin Trudeau, ben ayrıldıktan sonra basın toplantısı düzenleyip ‘ABD Gümrük Vergilerinin adeta hakaret olduğunu’ ve ‘itilip kakılmayacağını’ söyleyene kadar G7 toplantılarımızda çok uysal ve nazik davranış gösgerdi. Oldukça iki yüzlü ve zayıf”

Önceki ABD yönetimlerine ticaret anlaşması suçlaması

Kanada’dan ayrılmadan önce düzenlediği basın toplantısında “Diğer ülkelerden, Amerikan ihracat mallarının piyasalarına adil ve eşit bir şekilde girmesini sağlamalarını istiyoruz.” ifadesini kullanan Trump, dış ticarette söz konusu olan eşitsizliğin önceki ABD yönetimlerinin eseri olduğunu bildirdi.

Trump bu konuda şunları kaydetti:

“Biz ülke olarak geçen yıl ticarette 807 milyar dolar kaybettik. Bu gülünç ve kabul edilemez. Dolasıyla onlar değil bizim liderlerimiz suçlu. Aslında kendi ülkeleri için çok iyi olan ancak ABD için çok kötü olan bu ticaret anlaşmalarının bu denli çılgınca imzalatmayı başardıkları için başka ülke liderlerini tebrik ediyorum ama bu günler artık geride kaldı.”

G7 Bildirgesi

Trudeau’un tüm G7 ülkelerinin imzaladığını açıkladığı bildirgede, “ticaret, ekonomik büyüme, ulusal güvenlik ve sürdürülebilirlik dahil olmak üzere bir dizi ortak önceliğe atıfta bulunmaktadır” ifadeleriyle birlikte “faydalı, adil ve serbest ticaret ve yatırım, karşılıklı faydalar yaratırken, büyüme ve iş yaratmanın da ana lokomotifidir.” değerlendirmesine yer verildi.

Trudeau, cumartesi günü düzenlediği basın toplantısında, Trump yönetiminin Kanada, Avrupa Birliği ve Meksika’ya 1 Temmuz’tan itibaren uygulayacağı çelik ve alüminyum ithalatlarına yönelik tarifelerini aşağılayıcı olduğunu ve bu uygulamaya yanıt olarak Kanada’nın “misilleme tedbirleriyle ilerleyeceğini” belirtmişti.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>