Published On: Fri, Jun 8th, 2018

Trump: “Rusya’yı G-7’ye geri alalım”

NEW YORK – Kanada’da bugün başlayan ve yarın akşam sona erecek olan sanayileşmiş 7 ülkenin bir araya geleceği G-7 zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, “Rusya’yı G-7’ye geri alalım” dedi.

Kanada’nın Quebec bölgesinde yapılan İngiltere, Kanada, Japonya, İngiltere, İtalya, Fransa ve Almanya’nın üyesi olduğu G7 zirvesi başladı.

Gündemine ABD’nin müttefiklerine uygulayacağı ek gümrük vergilerin öne çıkması beklenenen Quebece’teki zirve öncesindeki, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’la olan görüşmesini gerçekleştiremeyen Trump, ABD’den ayrılmadan önce yaptığı açıklamada, Rusya’nın G-7’ye geri alınması çağrısı yaparak, bu sözleriyle zirvenin başlangıcına damgasını vurdu.

Zirveye katılan Avrupalı liderlerin, 2014’te Kırım’ı işgal eden ve Ukrayna’nın doğusunu kontrolü altına alan Rus milislere verdiği destek yüzünden gruptan çıkarılan Rusya’nın geri alınmasına şiddetle karşı çıkmasına rağmen,  Trump’ın bu çağrısı herkesi şaşırttı.

Trump, Beyaz Saray’dan ayrılırken yaptığı açıklamada, “Ben ülkemi seviyorum. Ben Rusya’nın en kötü kabusu oldum, ama tüm bunlara rağmen Rusya bu toplantıda olmalı” diyerek, “Bu siyaseten dürüst bir yaklaşım olmayabilir, ama döndürmemiz gereken bir dünya var. Rusya’yı geri almaları gerek” ifadelerini kullandı.

Kremlin basın sözcülerinden Dmitry Peskov ise konuyla ilgili “Rusya G-7’den farklı formattaki görüşmelere odaklanmış durumda” olduğunu ifade etti.

Trump, ABD’nin müttefikleri, imzaladığı kararnameyle bu ülkeye ihraç ettikleri çeliğe yüzde 25, alüminyuma da yüzde 10 ek gümrük vergisi getirirken, gümrük vergisine tabi bu ülkelerden sert eleştirilere maruz kalmıştı.

ABD’nin 1 Temmuz’da alüminyum ve çeliğe uygulamaya başlayacağı gümrük vergisiyle ilgili görüşlerini dile getiren Kanada Dışişleri Bakanı Chrystia Freeland, ABD’nin uygulamasının yasa dışı olduğunu savundu ve Kanada’nın orantılı şekilde karşılık vereceğini belirtti. Avrupa ülkelerinden yetkililer de ABD’nin en son gümrük verileriyle ilgili benzer açıklamalarda bulunuştu.

Trump zirve için ABD’den ayrılmadan önce, Twitter’dan attığı gümrük vergileriyle ilgili mesajında ise  “G-7 ülkeleriyle yaptığımız adil olmayan ticaret anlaşmalarını düzeltmeyi dört gözle bekliyorum. Eğer olmazsa, biz daha güçlü çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

Trump’un bu kararına büyük tepkiler veren ülkelerin, özellikle Kanada Başbakanı Justin Trudeau’yla Almanya Başbakanı Angela Merkel’in zirve boyunca konuyla ilgili müzakereler yapması bekleniyor.  Trump’a yakın kaynaklar, Başkan’ın savunduklarından vazgeçmeyeceğini belirtirken, zirve öncesinde açıklamada bulunan Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konseyi Direktörü Larry Kudlow farklılıkları müttefiklerle konuşmanın önemli olduğunu ve Trump’ın düşüncelerini korumasını beklediğini ifade etti.

“Kuzey Kore zirvesine çok fazla hazırlanmak zorunda olduğumu düşünmüyorum” 

Japonya Başbakanı Şinzo Abe’yi Beyaz Saray’da ağırlayan Trump, Singapur zirvesi öncesinde yaptığı açıklamada, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile yapacağı zirvenin gazetecilere poz vermekten çok daha fazlası olduğunu belirterek, Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılmak zorunda olduğunu ve eğer bu gerçekleşmezse yaptırımları hafifletilmeyeceğini söyledi.

Trump, gelecek hafta Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile yapacağı zirveye çok iyi hazırlanmış olduğunu belirterek, “Çok fazla hazırlanmam gerektiğini düşünmüyorum. Bu tutumla ilgili. İşleri halletmeye istekli olmakla ilgili” ifadesini kullandı.

Trump, zirve hazırlıklarıyla ilgili şunları söyledi: “Bu zirveye uzun zamandır hazırlanıyorum. Onların da uzun zamandır hazırlandığını düşünüyorum. Yani bu bir hazırlık sorusu değil, insanların gerçekleşmesini isteyip istemedikleri sorusudur.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>