Published On: Fri, Jun 8th, 2018

Almanya ve Belçika 6. kez BMGK üyesi seçildi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler’deki (BM) BM Güvenlik Konseyi seçiminde, Batı Avrupa ve Diğerleri grubunda bulunan ve Japonya, Brezilya ve Hindistan’la birlike BMGK reformu konusunda ciddi çalışmalar yürüten Almanya, aynı gruptaki Belçika ile birlikte 5. kez Konsey üyesi oldu. Bu iki ülkeyle birlikte, Güney Afrika, Endonezya ve Dominik Cumhuriyeti de 2019-2020 dönemi için iki yıllığına BM Güvenlik Konseyi üyeliği kazandı.

193 üye ülkeden oluşan BM Genel Kurulu, görev süreleri bu yıl sonu bitecek olan Hollanda, Bolivya, Etiyopya, Kazakistan ve İsveç’in yerine 2019-2020 yıllarında BM Güvenlik Konseyi’nde görev yapacak 5 yeni “geçici üye” için oylamaya gitti.

Oylamaya, Türkiye’nin de bulunduğu Batı Avrupa ve Diğerleri grubundan katılan ve daha önce BMGK’da 5 kez görev yapan Almanya ve Belçika, yeniden BMGK üyeliği kazandı. Almanya BMGK’da en son 2011-2012 yıllarında görev yapmıştı.

Afrika grubundan Güney Afrika, Asya-Pasifik grubudan Endonezya ve Latin Amerika ve Karayipler grubundan Dominik Cumhuriyeti 2 yıllığına BMGK üyesi seçildi.

Oylamda, Dominik Cumhuriyeti 184 oyla BMGK geçici üyeliğine ilk kez seçildi.

Almanya’nın 184, Güney Afrika’nın 183 ve Belçika’nın da 181 ülkenin “evet” oyunu aldığı oylamada, Asya-Pasifik grubunda Endonezya 144 oyla seçildi. Endonezya’nın rakibi Maldivler ise 46 ülkeden oy alabildi.

Bu arada, Almanya ve Belçika’yla Batı Avurpa ve Diğerleri grubundan adaylığını açıklayan İsrail, 193 üyeli BM Genel Kurulu’nda kazanma ihtimalinin düşük olması gerekçesiyle oylamadan çekilmişti.

15 üye ülkeden oluşan BM Güvenlik Konsey’nde, ABD, Çin, Rusya, Fransa ve İngiltere’den oluşan 5 ülke, veto yetkisine sahip daimi üye olarak görev yapıyor.

BM’ye üye 193 ülkeden aralarında, Afganistan, Arnavutluk, İsviçre, Myanmar, İsrail ve Ermenistan da bulunduğu yaklaşık 66 ülke, bugüne kadar BM Güvenlik Konseyi üyeliğine seçilmedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas’ın zafer konuşması: (Almanca)

Güney Afrika Uluslararası İlişkiler ve İşbirliği Bakanı Lindiwe Sisulu, oylama sonrasında basına açıklamada bulundu. (İngilizce)

 

 

 

 

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>