BM Genel Sekreteri Guterres: Dünya zararlı atıklarla batırıldı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, 5 Haziran Dünya Çevre Günü dolayısıyla yayınladığı video mesajda dünyanın zararlı atıklarla batırıldığını söyledi.

Sağlıklı bir gezegenin refah içinde ve barışçıl bir gelecek için hayati önemde olduğunu belirterek, hepimizin tek olan evimizi korumada bir rolü var dedi.

Mesajında, “Dünya zarar atıklarla doldu. Her yıl 8 milyon tondan fazla okyanuslarda sona eriyor.” diyen Guterres, eğer mevcut eğilim devam ederse 2050 yılında okyanuslarımız balıklardan fazla olacaktır.” bilgisini hatırlattı.

Herkesin plastik şişeler gibi atılmak üzere tasarlanmış ürünleri kullanmayı bırakmasını isteyen Guterres,”birlikte daha temiz daha yeşlil bir dünyaya doğru bir yol haritası çizebiliriz.” dedi.

İlk defa 1974 yılına kutlanan Dünya Çevre Günü, dünyada ozon tabakası, çölleşme ve küresel ısınma gibi küresel çevresel kaygılar konusunda farkındalık yaratmaya ve bu alanda politik bir ivmeye yardımcı oldu.

Dünya Çevre Günü’yle bağlantılı olarak, BM Çevre (UNEP) pazartesi günü REN21 ve Yenilenebilir 2018 Küresel Durum Raporu’nu tanıtıldı.

Rapor, düşük maliyetler, artan yatırım, rekor belirleme kurulumu ve inovasyon ile karakterize edilen yenilenebilir enerji sektöründe olumlu bir manzara çizdi.

21’inci Yüzyıl için Yenilenebilir Enerji Politikası Ağı ve UNEP tarafından desteklenen REN21, yenilenebilir enerjiye hızlı bir küresel geçiş için bilgi alışverişini, politika geliştirmeyi ve ortak eylemi kolaylaştırmayı amaçlayan küresel bir yenilenebilir enerji politikası ağı olarak biliniyor.

, , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.