Published On: Mon, Jun 4th, 2018

ABD’deki Türkler 9 Haziran’da sandık başında

Share This
Tags

NEW YORK – ABD’de yaşayan Türk vatandaşları, 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 27’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde oy kullanmak için 9 Haziran Cumartesi sabahından itibaren oylarını kullanmaya başlayacaklar.

ABD’de yaşayan ve seçmen kütüğünde kayıtlı olan Türk vatandaşları, sabah 09:00’dan akşam 21:00’e kadar, ABD genelindeki yedi ayrı temsilcilikte oylarını kullacaklar.

Vatandaşlar, Washington Büyükelçiliği ile New York, Boston, Houston, Los Angeles, Miami, New York ve Chicago kentinde bulunan Türk Başkonsolosluklarında oy verme işlemlerini tamamlayacaklar.

ABD’deki oy verme işlemi 17 Haziran Pazar günü akşam 21:00’a kadar devam edecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda tamamlanaması halinde ise Türk vatandaşları oylarını, 30 Haziran-4 Temmuz tarihleri arasında kullanabilecekler.

Bu arada, ABD’deki Türk seçmenler ABD dışında seyahat halinde olmaları durumunda ise 7 Haziran’dan itibaren gümrük kapılarında da oy verebilecekler. Gümrük kapılarında oy verme işlemi 24 Haziran Pazar günü saat 17:00’ye kadar devam edecek.

En son anayasa değişikliyle ilgili yapılan referandumda oy kullanan ABD’deki Türk vatandaşlarının sandığı ilgisi oldukça düşük seviyede kalmıştı.

ABD’de seçmen kütüğüne kayıtlı 100 bin 65 vatandaştan sadece 32 bin 919’u oy kullanmıştı.

ABD’de Cumhurbaşkanlığı seçimi ve 27’inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde oy verme ihtimali bulunan 110 bine yakın Türk seçmenin kayıtlı olduğu belirtiliyor.

Pompoe ile görüşmek için ABD’ye gelen Çavuşoğlu ABD’de salon mitingi düzenledi:

Çavuşoğlu: “Münbiç yol haritası onaylandı…ABD ile topu taca atma dönemi bitti”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>