Published On: Mon, Jun 4th, 2018

Çavuşoğlu: “Münbiç yol haritası onaylandı…ABD ile topu taca atma dönemi bitti”

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münbiç yol haritasının onaylandığını belirterek, “ABD ile topu taca atma döneminin bitti” dedi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile görüşmek için dün ABD’ye gelen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, bugün sabah saatlerinde ABD Dışişleri Bakanlığına giderek ABD’li bakan Pompeo ile görüştü.

Toplantı öncesinde, basın mensuplarına poz veren iki bakan, herhangi bir açıklama yapmadan görüşmeye geçtiler.

Görüşmede ağırlıklı Münbiç konusunun ele alınması ve Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen’in iadesine yönelik sürecin de gündeme gelmesi bekleniyordu.

Çavuşoğlu: Topu taca atma dönemi bitti

Pompeo ile görüşmesinin ardından ABD Ticaret Odasında Turkish Heritage Organizasyonu’nun (THO) düzenlediği toplantıda Türk ve Amerika iş dünyasının temsilcileriyle bir araya gelen Çavuşoğlu, burada yaptığı konuşmada, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile yaptığı görüşmeye değindi.

Çavuşoğlu görüşmeye ilişkin değerlendirmesinde,  “Bizim tarafımızdan PKK/YPG ve FETÖ iki önemli sorun ve bu konularda müttefikimizin bizim yanımızda durmasını umut ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu daha sonra toplantısı düzenleyen Çavuşoğlu, ABD ile topu taca atma döneminin bittiğini söyledi.

Çavuşoğlu basın toplantısında şunları kaydetti:

“Artık ABD’yle ilişkilerimizde bize göre topu taça atma dönemi bitmesi lazım. Topu taça atma sürecinin bitmesi gereken konulardan biri de Suriye’deki konular. Bu toplantının esas amacı da Suriye konusundaki çalışmalarımızı değerledirmek ve bugün bir yol haritasını onaylamaktı. Uzun zamandır iki taraftan ilgili kurum ve kuruluşların katılımıyla çalışmalarını sürdüren Suriye konulu ortak çalışma grubunun tavsiyelerini temel alan bir yol haritasını onaylamış bulunuyoruz”

“YPG Mümbiç’ten çekilecek”

YPG’nin Mümbiç’ten çekileceğin belirten Çavuşoğlu şöyle devam etti:

“Yol haritasının amacı Münbiç’in tüm terör oluşumlarından temizlenip güvenlik ve istikrarın kalıcı şekilde sağlanmasıdır. İlk aşamada PYD, YPG’nin Münbiç’ten çıkarılması aynı zamanda PKK da diyebilirsiniz. Çıkarılması için uygulanacak müşterek planın parametreleri belirlenecek. Yani bir ön hazırlık çalışması yapılacak. Bilahare PYD, YPG, PKK’nın yerel yapılardan çıkarılmasına yönelik planlama tamamlanacaktır ve bu bağlamda Türkiye’yle ABD Münbiç’te yerel güvenlik ve yönetim yapılarının oluşturulmasında işbirliği yapacaktır”

Türk ve ABD Genelkurmay Başkanları, önceki gün telefonda görüşerek Suriye’deki gelişmeleri ele almıştı.

F-35’ler de gündeme geldi

Pompeo ile görüşmede F-35’lerin ve S-400’lerin de gündeme geldiğini bildiren Çavuşoğlu şu ifadeleri kullandı:

Kongredeki tehdit dilini kabul etmeyeceğimizi de söyledik. Biz zaten S-400 anlaşmasını buradaki CAATSA’dan önce imzaladık. Dolayısıyla bir ülkenin bir diğerine ‘başka ülkeden alırsan ben sana yaptırım uygularım’ tarzı doğru değil. Müttefikliğimize uymaz. İkincisi, çok net söylüyoruz biz patriot da almak istedik. Bunun için son 10 yıldır çok çaba da sarf ettik. ABD bize satamadı. Benim de acil ihtiyacım var. Hem vermeyeceksin, satmayacaksın, hem de ‘başka ülkeden almana izin vermem’ diyeceksin. Bu olmaz. F-35 çok taraflı bir anlaşma, farklı ortakların içinde olduğu bir süreç. Ama diyelim ki en kötü senaryo vermediler, o zaman kimse Türkiye’ye ‘sen üçüncü bir ülkeden savaş uçağı alamazsın’ diyemez. Türkiye alternatiflere bakar. Ama biz bu aşamaya geleceğimizi düşünmüyoruz. 21 Haziran’da zaten devir teslim töreni yapılacak. Ertelendiğine dair herhangi bir şey yok. Şu anda bu anlaşmanın iptali ya da devir teslim töreniyle ilgili olumsuz bir şey yok. Ama Kongre’de biliyorsunuz girişimler var.”

Çavuşoğlu’ndan 24 Haziran seçimleri için salon mitingi

Çavuşoğlu, Washington’da Türk-Amerikan Ulusal Yönlendirme Komitesi’nin (TASC) Amerika Diyanet Merkezi’nde (DCA) düzenlediği iftar programına katıldı.
TASC Başkanları Günay Övünç ile Halil Mutlu’nun konuşmasıyla başlayan iftar programında Çavuşoğlu yaptığı konuşmada, Türk-Amerikan İlişkilerine ve ABD dışişleri bakanı ile yapacağı görüşmeye değindi.

Ardından AK Parti ABD Seçim Koordinasyon Merkezi’nin (SKM) organizasyonunda Türk vatandaşlarıyla buluşan Çavuşoğlu, burada bulunan çoşkulu bir kalabalığa hitap etti. Çavuşoğlu konuşmasında, 24 Haziran seçimleri için AK Parti’ye ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy istedi. Amerika Ak Parti Seçim Koordinatörü Başkanı Levent Ali Yıldız, Bakan Çavuşoğlu’na Kuran-ı Kerim kabı hediye etti.

Çavuşoğlu daha önceki seçimlerde de ABD’de benzer bir salon mitingine katılarak destek istemişti.

Müşteşar yardımcılıklarından birine Türk dostu aday

Bu arada, Türk dostu Denise Natali, ABD Başkanı Donald Trump tarafından Çatışma ve İstikrar Operasyonu’ndan sorumlu ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcılığına aday gösterilirken, ABD Dışişleri Bakanlığı Din Özgürlükleri konusundaki raporunda, Türkiye de yer ayırmış, eleştirel şekilde Pastör Andrew Rahip Brunson konusunda tedirginliklerini dile getirmişti.

ABD’deki Türkler 9 Haziran’da sandık başında

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>