Published On: Fri, Jun 1st, 2018

ABD Kuveyt’in Gazze tasarısını veto etti

BİRLEŞMİŞ MİLLETLR (TURKISH JOURNAL) – ABD, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ndeki (BGMK) Kuveyt’in Gazze tasarısını veto etti.

Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzia’nın başkanlığında toplanan 15 BMGK üyesi, Kuveyt’in Gazze tarasını oyladı.

Oylamada 15 ülkeden 10’u “evet”, 1’i “hayır” ve 4’ü de “çekimser” oy kullandı. Kuveyt, Kazakistan, Rusya, Çin, Bolivya, Peru, İsveç, Fransa, Ekvador Ginesi ve Fildişi Sahili oylamada evet oyu kullandı. ABD, tasarıya “hayır” oyu veren tek ülke olurken, tasarıyı veto etti. Etiyopya, Polonya ve İngiltere oylamada çekimser kaldı.

Kuveyt’in sunduğu tasarıda, Doğu Kudüs de dahil işgal altındaki Filistin topraklarında 30 Mart’tan bu yana devam eden şiddet ve gerginliklerden “derin endişe” duyulduğunu ve İsrail ordusunun çok sayıda kişiyi öldürüp, yaralanmasının “alarm verici” olduğu ifadeleri yer alıyordu.

Sivillere karşı gerçek mermi kullanan ve çok sayıda sivilin ölümüne neden olan İsrail’in kınanmasını öngören tasarı, Filistin halkı için ”uluslararası koruma” talep ediyordu.

İsrail’den, Gazze Şeridi’ndeki ablukasını kaldırmasını isteyen tasarıda, BM Genel Sekreter Antonio Guterres’ten olası bir “uluslararası koruma mekanizması” konusunda bir rapor talebinde bulunurken, Gazze’deki saldırıların soruşturulmasını da yer alıyordu.

ABD’nin veto ettiği tasarı BM Genel Kurula gelebilir

Tasarının ABD tarafından veto edilmesinin ardından açıklamada bulunan Kuveyt Büyükelçisi Mansur el-Uteybi, “BM Genel Kuruluna gitmeyi düşüneceğiz.” dedi.

Açıklamasında, Haley’ni tek taraflı olmakla suçlayan Kuvey Büyükelçisi El Uteybi, tasarıda bütün şiddet olaylarını kınadıklarını söyledi.

ABD’nin tasarısının ise İsrail’in yasa dışı eylemlerini meşrulaştırdığını ve İsrail’in Gazze’deki ihlallerini görmezden geldiğini belirten El Uteybi, tasarıda Gazze ablukasının kaldırılmasından hiç bahsedilmediğini ifade etti.

Filistin’in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur BM Güvenlik Konseyinin kilitlenmesinin hayal kırıklığı yarattığını ve ABD’nin her platformda İsrail’e kalkan olmasından son derece üzüntü duyduğu düşüncesini dile getirirken, İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Danny Danon, BMGK’ya Hamas’ı terör listesine eklemesi çağrısı yaptı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>