Published On: Fri, Jun 1st, 2018

ABD’nin Gazze’deki şiddetle ilgili tasarısı da kabul edilmedi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) sunduğu Gazze’deki şiddeten Hamas’ı sorumlu tutan tasarısı kabul edilmedi.

ABD, kendi hazırladığı Gazze tasarısında da yalnız kaldı. Tasarının oylamasında, sadece ABD evet oyu verirken, Kuveyt, Rusya ve Bolivya “hayır” oyu kullanırken, 11 ülke ise “çekimser” kaldı.

Tasarıda Gazze’deki şiddet olaylarından Hamas sorumlu tutularak, Hamas’ın kınanmasını isteniyordu.

Gazze’den İsrail’e atılan ve sivil altyapıya zarar veren roket saldırılarının ”en güçlü şekilde kınanması” ifadelerinin yer aldığı tasarıda, Hamas, İslami Cihad Hareketi ve diğer militan grupların tüm şiddet eylemlerine ve provokasyonlara son vermesi isteniyordu. Tasarıda ayrıca BM üyesi ülkelerden roket saldırılarında kullanılan materyal ve silah desteğinden kaçınmaları uyarısı da yer alıyordu.

ABD’den BM’ye İsrail’e karşı “önyarıgılı olma” suçlaması

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, BMGK’daki oylamalarla ilgili yaptığı açıklamada, BM’nin İsrail’e karşı önyargılı olduğunu ileri sürdü.

Haley konuşmasında şunları kaydetti:

“BM Güvenlik Konseyi’nin çoğunluğu bugünkü oylarıyla İsrail’i suçlamak istediğini, ancak Gazze’deki şiddet nedeniyle Hamas’ı suçlamak istemediğini gösterdi. Daha fazla kanıt gerekli değildi, ancak şimdi BM’nin İsrail’e karşı umutsuzca önyargılı olduğu açıktır. Amerika Birleşik Devletleri böyle bir yanlılığa izin vermeyecek, bu yüzden veto hakkımızı vermekte tereddüt etmedik.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>