Published On: Thu, May 31st, 2018

ABD’deki Türkiye dostu Amerikalılar ödüllendirildi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’deki Türk dostu Amerikalıların ödüllendirildiği gecede aralarında ünlü Hollwood yıldızı Lindsay Lohan ve ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke’nin eşi Lola Zinke’nin de olduğu 39 kişi ödül kazandı. Ödül gecesine, eşi ödül alan ABD İçişleri Bakanı Zinke de katıldı.

ABD’de 2002’den beri yayımlanan tek Türk dergisi Turk of America ve TOA Consulting tarafından 4 yıldır dağıtılan TOA ödülleri ilk defa bu yıl ABD’deki Türk dostu Amerikalılara verildi.

New York’taki Harvard Club’ta düzenlenen ödül törenine, Türkiye’nin New York Başkonsolosu Ertan Yalçın ile birlikte, eşi ödül kazanan ABD Başkanı Donald Trump’ın kabinesinde yer alan ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke de katıldı.

Daha önce “Amerika’nın En Etkin 50 Türk’ü”nü “En Başarılı 30 Türk- Amerikan Kadını”nı’ ve geçen yıl da “40 Yaş Altı 40 Türk’ü”nü ödüllendiren Turk of America ve TOA Danışmanlık, bu yıl da Türkiye dostu Amerikalıları ödüllendirdi.

Türk ve Amerikan Milli Marşlarının okunmasıyla başlayan töreninde bir konuşma yapan TurkofAmerica Dergisi Kurucu Ortağı ve Genel Yayın Yönetmeni Cemil Özyurt, Türk-Amerikan ilişkilerinin gergin olduğu bir dönemde Türkiye’ye destek veren ve Türk dostu olan isimlere ödül verdiklerini dile getirirken, TOA Consulting Yöneticisi Jimmy Cüneyt Gürkan de yaptığı kısa konuşmasının ardından gecedeki açık artırmayı yönetti.

New York Başkonsolosu Ertan Yalçın da konuşmasında, ödül alanların Türkiye-ABD arasında birer köprü ve hatta büyükelçi görevi üstlendiğini ifade etti. Ödül alan her bir ismin iki ülke arasındaki köklü dostluk ve dayanışmanın gerçek temsilcisi olduğunu belirten Yalçın, bugünlerde buna daha fazla ihtiyaç duyulduğunun altını çizdi.

Bu yıl “Türkiye dostu Amerikalılara” 32 farklı kategoride verilen ödül kazananlar arasında, 39 kişi ve kurum yer aldı.

Turkish Philanthropy Funds ve Türk Hava Yolları’nın desteğiyle gerçekleşen ödül gecesinde, Türkiye’deki Suriyeli mültecilere verdiği destekle bilinen sinema yıldızı Lindsay Lohan ile birlikte Türk dostluğu ile tanınan ve aynı zamanda ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke’nin de eşi olan Lola Zinke yer aldı.

Ödül törenine, eşi ödül kazanan ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke de katıldı. Turk of America Genel Yayın Yönetmeni Cemil Özyurt, Lola Zinke, ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke, TAO CEO’su Cüneyt Gürkan ve Türk Mirası Vakfı (Turkish Hertage Foundation) Başkanı Ali Çınar.

Gecede ödül kazanan Türkiye dostu diğer isimler şöyle sıralandı:

ABD Kongresinde ilk “Türk Dostluk Grubu”nu kuran eski Kongre Üyeleri Robert Wexler ve Ed Whitfield, ABD’nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey, Türkiye üzerine çalışmalar yürüten Princeton Üniversitesi öğretim görevlisi Michael A. Reynolds, Truva kazılarına katkıları bulunan Dr. Brian Rose, Karun Hazineleri’nin Metropolitan Müzesi’nden alınıp Türkiye’ye iadesinde görev yapan avukat Lawrence (Larry) M. Kaye, ünlü tarihçiler Justin McCarthy ve Heath Lowry, Staten Island Başsavcısı Michael McMahon, Kıbrıslı Türk işadamı Mehmet M. Mustafoğlu ile evli Rum asıllı eski Oklohoma güzeli opera sanatçısı Demetra George Mustafoğlu, Turkish Philanthropy Funds’ta bir fon oluşturarak ABD’de ekonomi eğitimi alacak olan Türk kızı Sena Eken’e üniversite eğitimi için burs imkanı sağlayan Amerikalı iş adamı George Schieber, HSBC Global Asset Management CEO ve Bölgesel Başkanı Deborah A Hazell, Boston’da Gaziantep yöresi yemekleri de sunan bir dizi restoranın sahibi ve “Soframız: Vibrant Middle Eastern Recipes ve Spice: Flavors of the Eastern Mediterranean” adlı kitapların da yazarı Ana Sortun, Türkiye’nin uzun yıllar ABD’de fahri konsolosluk görevlerini yürüten Los Angeles Fahri Başkonsolosu Bonnie Joy Kaslan ve Atlanta Fahri Başkonsolosu Mona Diamond.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>