Published On: Thu, May 31st, 2018

New York’ta “zirve” diplomasisi: Pompeo, Kim’in sağ kolu Chol’a Manhattan’ı seyrettirdi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, Başkan Donald Trump’ın Kuzey Kore Lideri Kim Jon Un ile 12 Haziran’da Singapur’da yapacağı planlanan zirvenin gerçekleştirilmesi için yürüttüğü diplomasi çabaları devam ediyor.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Kuzey Kore’nin en üst düzey diplomatı Kim Yong Chol ile New York’ta, Singapur’daki zirve için görkemli Manhattan apartmanında, bir akşam yemeğinde ağırladı.

Pompeo, Kim Jong Un’un sağ kolu olarak belirtilen Kim Yong Chol ile Manhattan’da yüksek bina manzaralı bir apartmanda akşam yemeği yedi. Pompeo ve Chol’un “çalışma yemeği” 2 saate yakın sürdü.

Bugün de iki ayrı toplantıda bir araya gelen Pompeo, yarın Beyaz Saray’da Başkan Trump’ı ziyaret edecekler. Chol’un Trump’a Kuzey Kore lideri Kim’den getirdiği mektubu takdim etmesi bekleniyor.

Kim Yong Chol’un ABD’ye gerçekleştirdiği tarihi ziyaret, 18 yılda ilk resmi ziyaret özelliğini taşıyor.

Bakan Pompeo, nisan ayında henüz ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı iken Kuzey Kore’nin Başkenti Pyongang’a sürpriz bir ziyaret gerçekleştirerek, Kuzey Kore lider Kim ile bir araya gelmişti. Pompeo, daha sonra da Pyongang’a bir ziyaret daha gerçekleştirdi.

Trump: Görüşmeler çok olumluydu, Kim’in mektubunu bekliyorum

Teksas’a hareketinden önce Maryland eyaletindeki Joint Base Andrews Havalimanı’nda basın mensuplarının sorularını cevaplayan Başkan Trump da iki ülke ilişkilerine ve New York’taki ikili görüşmelere ilişkin şunları kaydetti:

“Kuzey Kore ile gayet iyi gidiyoruz. Dışişleri Bakanımız çok iyi toplantılar gerçekleştirdi. Bugün bir kez daha buluşuyorlar. Zannediyorum cuma günü Washington’a gelecekler ve Kim Jong-un’dan bana gelen bir mektubu iletecekler. Şu anda o mektubu görmeyi bekliyorum. Görüşmeler (New York’taki) çok olumluydu. Sanıyorum süreç çok olumlu olacak.”

Beyaz Saray: Hazırlıklar devam ediyor

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders 12 Haziran’da yapılması beklenen zirveye ilişkin açıklamasında bu konuda hazırlıkların devam ettiğini belirterek “Eğer toplantı yapılacaksa biz hazırız” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, toplantının ardından New York’ta bir basın toplantısı düzenleyecek.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo (ortada), Kuzey Kore lideri Kim’in sağ kolu Chol’a (sol) Manhattan seyrettirdi

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>