Published On: Tue, May 29th, 2018

Pompeo Kuzey Koreli general ile New York’ta görüşecek

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Beyaz Saray,  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun, gelecek hafta Kuzey Koreli general ile New York görüşeceğini açıkladı.

Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Huckabee Sanders, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore Lideri ile Singapur’da bir araya gelmesi planlanan tarihi zirveyle ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamasında, “ABD, Başkan Trump ile Kuzey Kore lideri Kim arasında Singapur’da yapılması beklenen zirve için aktif bir şekilde hazırlıklarını sürdürüyor.” ifadesini kullanan Sözcü Sanders, bu çerçevede Kuzey Kore yetkilisi Kim Yong Chol’un, bu hafta sonunda Dışişleri Bakanı Pompeo’nun ile New York’ta bir araya geleceğini bildirdi.

ABD Başkan Donald Trump da daha önce yaptığı açıklamada, Kuzey Koreli yetkilinin, Kuzey Kore lideri Kim Jong Un ile planlı bir zirve hazırlıklarının bir parçası olarak New York’a geleceğini bildirdi.

Trump bu konudaki Twitter açıklamasında, “Kuzey Kore ile yaptığımız görüşmeler için harika bir takım oluşturduk. Şu anda zirve ve daha fazlası ile ilgili toplantılar düzenleniyor. Kuzey Kore Başkan Yardımcısı Kim Young Chol, şimdi New York’a gidiyor. Mektubuma sağlam yanıt, teşekkür!” ifadelerini kullandı.

Trump geçen hafta, 12 Haziran’da Singapur’da Kim Jong Un ile yapacağı planlanan toplantıyı iptal ettiğini açıklamıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>