Published On: Tue, May 29th, 2018

BM Güvenlik Konseyi’nde Rusya’ya Kırım tepkisi

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Nikki Haley, Rusya’nın Doğu Ukrayna’ya karışmasını ve Kırımı’ı ihlakını en güçlü ifadelerle kınayarak, Kırım Yarımadası’nı Ukrayna kontrolüne verene kadar, ABD’nin Rusya’ya bu konudaki yaptırımlarının devam edeceğini bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Ukrayna konusunda özel bir oturum gerçekleştirdi.

Oturumda bir konuşma yapan ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley, Rusya’ya yönelik sert eleştirilerde bulundu.

Büyükelçi Haley konuşmasında şunları kaydetti:

“Rusya, Ukrayna’daki çirkin eylemlerine son verene kadar, ABD’nin konumu değişmeyecek. Rusya’nın Doğu Ukrayna’ya karışmasını ve Kırımı’ı ihlakını en güçlü ifadelerle kınıyoruz. Rusya Kırım Yarımadası’nı Ukrayna kontrolüne verene kadar, Kırım’ın işgali ile ilgili ABD yaptırımları devam edecek. ”

Konuşmasında, “Avustralya ve Hollanda’nın Rusya’ya, trajedinin oynadığı rolü kabul etmesi ve MH-17’yi düşürmekle sorumlu olanları hesap vermesi için işbirliği yapması çağrısını şiddetle destekliyoruz.” diyen Haley, Rusya’ya herkesin bildiği bir başka gerçeği kabul etmesi talebinde bulunuyoruz: Rus askerlerinin Ukrayna’da Rusça konuşan Ukraynalıları korumak için bulunmuyor. Fakat ülkeye Rus kontrolünü dayatıyor

Toplantıya katılan Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin de oturum sırasında işgal edilen Kırım’da Kremlin güdümlü baskı uygulandığını belirtti.

Konuşmasında, Rusya’yı kınayan Klimkin Kırım’daki Rus (işgalinin) baskılara neden olduğunu belirten Klimkin, uluslararası toplumu Rusya’ya karşı siyasi bir tutum içinde olmaya çağırdı.

Oturuma Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok da katılırken, Blok toplantı öncesinde gazetecilere yaptığı açıklamada, düşürülen Malezya uçağına değinerek, 2166 BM kararının üzerinden 4 yıl geçmesine rağmen kararın tam olarak uygulanamadığını ifade etti.

Kazadan itibaren Rusya’nın yapıcı davranmadığını belirten Blok, kazayla ilgili ceza soruşturması açılmasını istedi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>