Published On: Tue, May 29th, 2018

Merkel, Mevlüde Genç’in 25 yıllık acısını paylaştı

BERLİN – Almanay’da 25 yıl önceki Solingen Faciası’nın anma törenine katılanAlmanya Başbakanı Angela Merkel, faciada ailesinin 5 üyesini kaybeden Mevlüde Genç’in acısına ortak oldu.

Almanya’nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993’te dört ırkçı Alman tarafından kundaklama sonucu beş Türk’ün hayatını kaybettiği katliamın 25. yılı nedeniyle bir anma töreni düzenlendi.

Törene Almanya Başbakanı Merkel de katılarak, katliamda ailesinden 5 kişiyi  kaybeden  Mevlüde Genç’e başsağlığı diledi.

Törende Genç’le yakından ilgilenen Merkel, burada yaptığı konuşmada, 25 yıl önce Solingen’de yaşanan acının izleri halen tazeliğini koruduğunu bildirdi.

“Acılarınızı hiç bir söz ve özür telafi edemez” 

Merkel anma töreninde yaptığı konuşma şunları kaydetti:

“Bayan Genç, kaybettiğimiz Gülsüm’ün, Hatice’nin, torunlarınız Hülya ve Saime’nin ve yeğeniniz Gülistan’ın acılarını hiç bir söz ve özür telafi edemez. 25 yıl uzun bir zaman olmasına rağmen ailedeki acı ve eksiklik devamlı olarak kalacaktır. Bundan dolayı da sizle en derin üzüntümü paylaşıyorum ve başsağlığı diliyorum. Sizin acınızı paylaşıyorum”

Merkel konuşmasına şöyle devam etti:

“’Bundan sonra Almanya’da kalmaya devam edecek misin?’ sorusu yönetildi. Sizin cevabınız bize insanlık adına örnek oldu. Siz kin beslemediniz, tam tersine anlayış ve barış yönünde hareket ettiniz. İnsanlık dışı bir saldırı karşısında siz insanlıkla karşılık verdiniz. Bundan dolayı sizi hayranlık duyuyor ve teşekkür ediyoruz. Evinize dönük yapılan kundaklama girişimi bütün ülkeyi sarstı ve uyandırdı. Tek kişinin yaptığı bir olay değildi. 1990’lı yıllarda yaşanılan aşırı ırkçı saldırıların eylemiydi. Ağustos 1990 olaylarını hatırlıyorum. Yüzlerce kişinin bir mülteci kampına saldırdığını gördük, Mülteciler bizim himayemizde olmasına rağmen bizden korunma talep etmişlerdi. Bunun dışında saldırganları izleyenler de alkış tuttu. 1992 yılındaki Möln’deki feci saldırıyı ve üç Türk vatandaşı feci şekilde hayatını kaybetti. Berlin, Hamburg Friedrichshafen gibi bir çok şehirde saldırılar oldu orada insanlar yaralandı ve öldürüldü. Maalesef saldırı listesi çok uzun ve korkunç”

2011’de Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) cinayetlerini hatırlatan Merkel şu ifadeleri kullandı:

“Yapılanları unutmayacağız. Unutamayız, unutmamalıyız. Irkçı sağcı geçmişte kalmış bir olay değildir. Bugün bile ülkemizde yabancı ve mülteciler fiziki ve sözlü saldırılara uğruyor. Uzun zamandır Almanya’da yaşamalarına rağmen dış görünüşleri ve tenlerinin bakarak saldırıya uğrayanlar bile var. Bunlar utanç verici saldırılardır. Bizim ülkemizin kara lekedir. Eğer bizim için hukuk devleti ve insanın onuru bir değer teşkil ediyorsa bu saldırıları kabul edemeyiz, etmemeliyiz.”

Konuşmasında, “Yabancı düşmanlığı, Irkçılık, Anti-Seminizim, Almanya’da veya başka bir ülke kendine yer edinmemelidir” diyen Merkel şöyle devam etti:

“Her insanın onuru kim olursa olsun anayasanın koruması altındadır. Biz bilhassa yabancı düşmanlığı ırkçılık anti seminizim karşısında koruyucu duvar olmalıyız. Devletin bu konuda büyük sorumluluğu vardır. Alman güvenlik güçleri saldırıları engellemek için gayret göstermelidir. Biz biliyor ve bu bildiklerimiz bize büyük acılar veriyor. Bundan dolayı ancak özür dileyebiliyoruz. Aşırı sağcılara karşı projeler geliştirdik. polisi güçlendirdik ve önlemler aldık.”

Başbakan Merkel konuşmasının sonunda şunları kaydetti:

“Tek hedefimiz ülkemizde saygılı ve barış ortamı içerisinde yaşamaktır. Bundan dolayı hepimiz sorumluluk taşımalıyız. Düşmanlığa ve kine karşı oluşturduğumuz ışık zinciri eylemleri gerçekleştirilerek tepkilerini gösterdiler. Gelenlerin Almanya’yı vatan kabul edilmeleri ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlamaktır. Bayan Genç sizin de dediğiniz gibi Solingen benim memleketimdir. Türkiye gibidir. Bütün sokaklarını biliyorum. Vatan ailesinin ve arkadaşlarının olduğu yerdir. Vatan komşularını kim olduğu bilmektir. Acı ve tatlı olaylar bu işin bir parçasıdır. Kalpten diliyorum ki siz ve ailenizin Almanya’da rahat hissetmeniz ve kendinizi vatanınızda gibi hissetmenizi diliyorum. Size hitap etmekten dolayı da çok mutlu olduğunu belirtiyorum.”

“Türkiye’de doğdum, Almanya’da doydum”

Solingen Faciası’nda beş yakınını kaybeden Mevlüde Genç ise yaptığı konuşmada, acısını paylaşmak için anma töreni düzenleyen yetkililere ve Başbakan Merkel’e teşekkür etti.

Genç konuşmasında şunları kaydetti:

“Her zaman için 2 devletin parçasıyım. Türkiye’de doğdum Almanya’da doydum. Biz burada yaşıyorsak çocuklarımızın kalplerine nefret sokmayacağız. Arkaya bakmayalım ileriye bakalım. 25 yıldır çektiğim acıyı Allah bilir. Geceleri ağladım gündüzleri çocuklarımın yüzüne güldüm. Çocuklarımın kalbine nefret girmesin diye çocuklarımın önünde her zaman büyüklüğümü gösterdim. Ben aydınlık dünyada karanlık yaşıyorum. Benim çektiğim acıyı kimseler çekmesin. Kardeş olarak dost olarak yaşayalım”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>