Published On: Mon, May 28th, 2018

TC Merkez Bankası’ndan yeni hamle

ANARA – Merkez Bankasından yapılan açıklamada, “Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı Merkez Bankası politika faizi olacaktır; bu oran, mevcut fonlama faizine (% 16.50) eşitlenecektir” denildi.

Merkez Bankası açıklamasında, “Para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasına karar verilmiştir.” ifadesine yer verdi.

Açıklamada, “Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı, TCMB politika faizi olacaktır. Bu oran, mevcut fonlama faizine (yüzde 16,50) eşitlenecektir.” ifadelerine yer veren Merkez Bankası, yeni operasyonel çerçevenin uygulanmasına 1 Haziran 2018’de başlanacağı kaydetti.

TCMB Para Politikası Operasyonel Çerçevesine İlişkin açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlanmasına karar verilmiştir.  Bu doğrultuda;

Bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı Merkez Bankası politika faizi olacaktır. Bu oran, mevcut fonlama faizine (% 16,50) eşitlenecektir.

Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranları bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 150 baz puanlık bir marj ile belirlenecektir.

Yeni operasyonel çerçevenin uygulanmasına 1 Haziran 2018 tarihinde başlanacaktır.”

Dolar düşüşte

Merkez Bankası’nın “1 haftalık repo faizini yüzde 16,5 ile politika faizi olacak” kararını açıklamasıyla dolar kuru, ilk tepki olarak 4.65 TL seviyesinden 4.61 TL seviyelerine kadar geriledi. Dolar kuru sonrasında düşüşünü sürdürerek en 4.60’ın altını görürken şu dakikalarda 4.5994 TL’den işlem görüyor. Euro kuru ise 5.38 TL’de hareket ediyor.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>