FBI’dan Amerikalılara yabancı internet korsanı uyarısı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Amerikalılara yaptığı uyarıda, kötü amaçlı yabancı bir yazılım siteminin yüzbinlerce bigisayarı etkilediğini ve bu nedenle internet ağ yönlendiricilerini (router) kapatıp açmalarını istedi.

FBI, kötü amaçlı yazılımlarla mücadele etmek için ev ve işyerlerinin yönlendiricilerini sıfırlamasını isteyen bir kamu hizmeti duyurusu yayınladı.

Açıklamasında, kötü amaçlı yabancı bir yazılım siteminin yüzbinlerce bigisayarı etkilediğini belirten FBI, Amerikalılara uyarıda bulundu.

FBI, kullanıcılardan “router”larını kapatıp açmalarını ve koruyucu güncellemelerini yapmalarını istedi.

FBI uyarısında şu ifadeleri kullandı:

“FBI, küçük ofis ve ev ofisi yönlendirici sahipleri, cihazların güç döngüsünü (yeniden başlatma) önermektedir. Yabancı siber aktörler, dünya çapında yüzbinlerce ev ve ofis yönlendiricisini ve diğer ağ aygıtlarını tehlikeye attılar. Bu aktörler (internet korsanları), küçük ofis ve ev ofis yönlendiricilerini hedeflemek için VPNFilter kötü amaçlı yazılımı kullandılar. Kötü amaçlı yazılım, olası bilgi toplama, cihaz kullanımı ve ağ trafiğini engelleme gibi çeşitli işlevleri gerçekleştirebilir.”

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.