Published On: Sat, May 26th, 2018

Almanya, izin verdiği HDP mitinginde parti sözcülerini konuşturmadı

KÖLN – Almanya, başka ülkelerdeki seçimlerle ilgili siyasi partilere yönelik getirdiği toplantı yasağına rağmen, Köln kentinde izin verdiği  ‘HDP’ye destek mitingi’nde parti sözcülerinin konuşmasına izin vermedi.

Köln Neumark Meydanı’nda bugün düzenlenen mitingde HDP sözcüleri polisin yasak getirmesi nedeniyle konuşma yapamadılar.

HDP bayraklarıyla donaltılan alanda miting öncesinde meydanda bulunan Alman polisi ile mitingi organize eden komite arasında yoğun görüşmeler yaşandı. Polis yetkilileri, mitingde HDP Milletvekili ya da milletvekilliği düşürülen isimlerin konuşma yapmasına izin verilmeyeceğini komiteye bildirdi.

Polisin uyarısı üzerine miting programında yer alan ve bir süre önce milletvekiliği düşürülen Tuğba Hezer ve Ahmet Yıldırım, alana gelseler de mitingde konuşma yapamadılar.

Mitingi organize edenlerden, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı ve HDP’den önce milletvekili aday olan ama dün adaylığı iptal edilen Turgut Öker bir konuşma yaptı.

Miting görevlileri alana toplananlara, “Bugün sadece HDP’ye destek sağlamak için buradayız. HDP bayrakları dışında herhangi bir örgüt ya da başka semboller kullanılmasın” uyarılarında bulundu.

Türk Dışişleri Bakanlığı, AK Parti ve diğer Türk partilerinin seçim mitingi yapmasına izin vermeyen Almanya’nın HDP’nin miting yapmasına izin verdiği için bu ülkeyi çifte standart uygulamakla suçlamıştı.

Beklenen kalabalık toplanmadı

Köln polisine göre, Neumarkt meydanında düzenlenen ve organizatörler tarafından on binlerce kişinin katılacağı öne sürülen mitingde, en fazla bin civarında kişi toplandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>