Published On: Mon, May 21st, 2018

ABD’den İran’a “tarihin en güçlü yaptırımları” geliyor

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo İran’a en güçlü yaptırımların uygulanacağını bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, muhafazakar bakış açısıyla bilinen Heritage Vakfı’nda pazartesi sabahı yaptığı ilk kapsamlı dış politika konuşmasında İran’ı hedef aldı.

Pompeo, ABD’nin İran’a eşi benzeri görülmemiş bir finansal baskı ve tarihteki en güçlü yaptırımlarıni uygulayacağını bildirdi. Pompeo, Tahran yönetiminin rotasını değiştirmemesi durumunda İran’ın ekonomisini canlı tutmak için bir savaş vermek zorunda kalacağını belirtti.

Konuşmasında, ABD’nin İran’dan taleplerini içeren 12 maddelik bir liste açıklayan Pompeo, İran’ın bugünkü ve önceki nükleer silah çalışmalarını Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’na (IAEA) bildirmesi isterken, ağır su reaktörleri dahil olmak üzere uranyum üretimini sonlandırması gerektiğini bildirdi.

Pompeo, İran güçlerinin Suriye’den tamamen çekilmesini ve İsrail’e tehdit etmeye son vermesini istedi.

Pompeo ayrıca, İran’la “yasaklanmış ticaret” yapanların ABD tarafından sorumlu tutulacağını ve dünyadaki birçok ülkeye Trump’ın İran politikasını anlatmak için uzman ekipler görevlendirileceğini bildirdi.

ABD Başkanı Donald Trump, önceki hafta Beyaz Saray’da İran’la yapılan nükleer anlaşmadan ülkesinin çekilme kararını açıklamıştı. Trump kararını anlaşmaya imza koyan ABD’nin müttefiklerinden istememesine rağmen alırken, karar, İsrail hükümeti tarafından büyük bir memnuniyetle karşılanmıştı.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>