Published On: Sat, May 19th, 2018

Amerikalı ünlü tarihçi Ortadoğu profesörü Lewis hayatını kaybetti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin özellikle eski Başkan George W. Bush döneminde Ortadoğu politikalarını şekillendiren İngiltere doğumlu Yahudi asıllı Amerikalı oryantalist tarih profesörü Bernard Lewis hayatını kaybetti.

Ortadoğu tarihi alanında önde gelen bir bilim adamı olarak, “medeniyetler çatışması” korkusu da dahil olmak üzere Ortadoğunun Batı görüşleriyle derinlemesine şekillenmesinin en önemli isimlerinden olan Lewis 101 yaşındaydı.

İngiltere’de doğan ve ABD’de yaşayan Profesör Lewis, Princeton Üniversitesi’nde Princeton Yakındoğu Araştırmaları bölümünde, Ortaçağ İslam Dünyası, günümüz Ortadoğusu ve Osmanlı Devleti araştırma alanlarında çalışmalarda bulundu.

‘Neokon’ların fikir babası olarak bilinen Lewis, Paris Üniversitesi’ndeki araştırmaları sırasında Türkçe öğrenmiş ve 1998’de Atatürk Barış Ödülü almıştı.

1993’de Fransız Le Monde gazetesine verdiği bir demeçte 1915 olaylarının “soykırım” olmadığını ve Osmanlı’nın Ermenileri yok etmek gibi bir planı olmadığını belirtmişti.

Araştırma alanları dışında, sözde ‘Ermeni Soykırım’ını reddetmesi ve buna yönelik tezler ortaya koymasıyla tanınan Lewis’in, İslam dinine yönelik bazı önyargıları da bulunuyordu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>