Published On: Fri, May 18th, 2018

Gazze’deki İsrail şiddeti ABD’de protesto edildi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin İsrail’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması, Nekbe’nin (Büyük Felaket) 70. yıl dönümü ve Gazze’deki İsrail şiddeti New York’ta protesto edildi.

İsrail’in Filistin topraklarını işgali, “Büyük Felaket”in 70. yıl dönümü, Kudüs’te ABD Büyükelçiliğinin açılması ve Gazze’de 60’tan fazla kişinin yaşamını yitirdiği katliam nedeniyle New York’a bir protesto gösterisi düzenlendi.

Fotoğraflar: Turkish Journal (c)

Çoğunluğunu Filistin ve Arap toplumu üyeleri ile Ortodoks Yahudilerin oluşturduğu kalabalık bir Amerikalı gösterici grubu, Times Meydanı’nda ve İsrail’in New York’taki BM Daimi Temsilciliği önünde protesto eyleminde bir araya geldiler.

İlk önce Times Meydanı’nda toplanan göstericiler burada düzenledikleri mitingin ardından 42’nci cadde üzerinden İsrail’in New York Misyonuna yürüdüler.

Göstericiler yürüş sırasında ellerinde, ”Kudüs Filistin’in başkentidir”, ”ABD, İsrail’i desteğe son ver” ve  ”Filistin’i ırkçı işgalden kurtarın” gibi yazıların olduğu dövizler taşıdılar.

Gösteriye bir çok Amerikalı liberal (solcu) ve Sosyalist STK üyesi de destek verdi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın 6 Aralık 2017’de Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve ülkesinin Tel Aviv’deki büyükelçilik binasını, Kudüs’e taşıyacağını açıklamasından aylar sonra 14 Mayıs’ta Kudüs’te yapılan büyükelçilik binası Trump’ı kızı Ivanka Trump ve damadı Jared Kushner’in de katıldığı açılış töreni yapılmıştı. Açılış törenin yapıldığı sırada açılışı protesto eden silahsız eylemcilerini, İsrail askerlerinin silahla taramasıyla, 60’a yakın Filistinli şehit olurken, 2 binden fazlası da yaralanmıştı.

Fotoğraflar: Turkish Journal (c)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>