Published On: Wed, May 16th, 2018

Filistin’den Haley’e; “dünyanın öğretmeni olarak atanmadın”

BİRLEŞMİŞ MİLLETER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – İnsan Hakları Aktivisti ve Filistin Ulusal Konseyi Üyesi Hanan Aşravi (Ashrawi) Birleşmiş Milletler’de (BM) yaptığı açıklamada, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in BM’deki “şahin” tutumu nedeniyle “dünyanın öğretmeni olarak atanmadığı”nı söyledi.

BM’de bir basın toplantısı düzenleyen Arşavi, BM’deki “şahin” tutumuyla öne çıkan ABD Büyükelçisi Haley’i topa tuttu.

Toplantıda, Büyükelçi Haley’in, BM’de Washington’dan yana olmayan ülkelerin isimlerini aldığını belirten Arşavi, Büyükelçi Haley’in dünyanın öğretmeni olarak atanmadığını ifade etti.

Haley, ABD Başkanı Donald Trump tarafından BM Daimi Temsilcisi olarak atandığı ilk gün BM’deki açıklamasında, Washington’dan yana olmayan ülkelerin isimlerini alacağını belirtmişti. Trump’ın Kudüs kararına karşı BM Genel Kurulu’nda yapılan oylamada 120 ülke “evet” oyu vererek, Trump’ın kararını kınayan bir tasarının kabülünü sağlamıştı.

Gazze’deki sivillerin katledilmesinin Ortadoğu’daki barış olasılığının ortadan kalmasına neden olacağını bildiren Arşavi, katliamın “ABD ‘nin barışçıl bir müzakerecisi ve herhangi bir rol oynama yeteneği olarak ortadan kaldırılmasına” yol açacağını söyledi.

Konuşmasında, ABD’nin işgalde İsrail’le “suç ortağı” olduğunu belirten Aşravi, Filistin topraklarının yasadışı ilhakının bir “savaş suçu” olduğunu ve BM Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) ilgili kararlarını ihlal ettiğini kaydetti.

Aşravi ayrıca sivillerin öldürülmesine yol açan protestoların “herhangi bir siyasi partinin sorumluluğu olmadığını” ve protestoların tabandan bir hareket olduğunu söyledi.

Aşravi şunları kaydetti:
“Onlar mülteciler için uluslararası hukuka göre geri dönme haklarını talep ediyorlardı..
Gazze’nin acımasız kuşatmasının kaldırmasını talep ediyorlardı. Bu da işgal altında olsalar bile en azından normal bir yaşam sürdürebilmelerine öncülük edebilirdi.”

14 Mayıs’ta, İsrail’in Kudüs’te ABD Büyükelçiliğinin açılış törenin yapıldığı sırada, İsrail askerlerinin silahsız Filistinli göstericilere ateş açması sonucunda 60’a yakın kişi yaşamını yitirirken, 2 binin üzerinde kişi yaralanmıştı. Mart ayından bu yana Gazze’de en az 110 Filistinli İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucunda hayatını kaybetti.

İsrail’in 14 Mayıs 1948’de Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulması nedeniyle, Filistinliler 15 Mayıs’ı “Nekbe” (Büyük Felaket) olarak anıyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>