Modigliani’nin nü tablosu 157 milyon dolara satıldı

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) –  İtalyan sanatçı Amedeo Modigliani’nin “Sur le côté gauche” adlı eseri Sotheby’s Müzayede Evi tarafından New York’ta yapılan açık artırmada $157,2 milyon dolara alıcı buldu.

New York’taki Bahar dönemi açık artırma sezonunda Sotheby’s’in İzlenimci ve Modern Sanat akşam satışlarının en çok beklenen satışında, İtalyan ressam Modigliani’nin “Sur le côté gauche” (Sola uzanan) adlı nü eseri, 150 milyon dolarlık muammen bedelinin üzerinde satıldı.

157,2 milyon dolara alıcı bulan Modigliani’nin nü tablosu, 1917 tarihli 147 santimetre eniyle, sanatçının en büyük ebatlı eseri olarak biliniyor.

Modigliani’nin daha önceki bir başka nü eseri 2015’te New York’ta düzenlenen açık artırmada, Çinli bir koleksiyoncuya 170,4 milyon dolar satılmıştı.

New York’taki müzayede gecesinde Pablo Picasso’nun ilham perisi Marie-Thérèse Walter’un 1932 tarihli portresi “Les Repos” adlı eseri ise 36,9 milyon dolara alıcı buldu.

Sanat alanında açık artırma rekoru, 2017 yılında Leonardo da Vinci’nin, tahmini satış fiyatı 100 milyon dolar olan “Salvator Mundi” adlı eseri, Christie’s Müzayede Evi tarafından 450 milyon dolara Suudi Velihat Prensi Muhammed Bin Salman’a satışıyla kırılmıştı.

 

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.