Published On: Tue, May 15th, 2018

Türkiye, İsrail’nin Ankara büyükelçisini bir süreliğine ülkesine gönderiyor

ANKARA – Kudüs’te yaşanan saldırılar ve bu saldırılar sonrası meydana gelen katliam nedeniyle Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak amacıyla 3 gün yas ilan eden Türkiye, Tel Aviv ve Washington büyükelçilerini Ankara’ya çağırmasının ardından, İsrail’in Ankara Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdı.

İsrail’in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh’ı Dışişleri Bakanlığına çağıran Türkiye İsrailli büyükelçinin bir süre ülkesine dönmesini istedi.

Dışişleri kaynaklarından görüşmeye ilişkin yapılan açıklamaya göre, Büyükelçi Naeh’e, Tel Aviv Büyükelçisinin Türkiye’ye çağrıldığı iletilirken, kendisinin de bir süre ülkesine dönmesinin uygun olacağı bildirildi.

Bozdağ’dan 3 günlük yas açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Cumhurbaşkanlığında yaptığı açıklamada Filistin’deki 60’a yakın kişinin yaşamını yitirdiği katliamla ilgili Türkiye’de 3 günlük yas ilan edildiğini açıklamıştı.

Bozdağ yas açıklamasını şu ifadelerle duyurmuştu:

“Kudüs’te yaşanan saldırılar ve bu saldırılar sonrası meydana gelen katliam nedeniyle Filistinlilerle dayanışma içerisinde olmak, şehitleri saygıyla anmak maksadıyla 3 gün süreyle yas ilan edilmesine karar verilmiştir.”

Washington ve Tel Aviv Büyükelçilerinin geri çağrılması

Bozdağ, Türkiye’nin İslam İşbirliği Teşkilatı’nı cuma günü olağanüstü toplantıya çağırma kararı aldığını belirtirken, Türkiye’nin Tel Aviv ve Washington Büyükelçilerini Ankara’ya istişare amaçlı çağırmasıyla ilgili yaptığı açıklamada da şunları kaydetti:

“Tel Aviv ve Washington büyükelçilerimizi istişare maksadıyla Ankara’ya çağırmıştır. Yarın TBMM’de Kudüs hakkında özel gündemle bir oturum yapılacak ve konu ele alınacak. Hükümetimiz de bu konuyla ilgili TBMM’ye bilgi sunacaktır. Ayrıca Dışişleri Bakanlığımızın yapacağı girişimle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, Türkiye tarafından toplantıya çağırılacaktır. Bu somut adımları atma ve uygulama kararını hükümetimiz vermiştir.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>